Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legislatie filmari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legislatie filmari

Buna seara, ma intereseaza si pe mine, daca cunoaste careva, sub reglementarea carei legi cade urmatoarea situatie:

O persoana, la o petrecere privata, a fost filmata in ipostaze umilitoare (ritual sexual, ceva de genul), iar ulterior, fara consimtamantul acesteia acest film a fost publicat.

aici este o problema, nu stiu exact daca filmul a fost publicat iar de pe urma publicarii, asa-zisul regizor a castigat vreo suma de bani, sau, daca pur si simplu filmul a fost postat pe un site de profil, ori transmis vreunei agentii de presa.

multumesc mult.
Ar putea intra sub incidenta Art 58, 70-76 din NCC , in ipoteza in care faptele s-au petrecut dupa intrarea in vigoare a noului Cod.Astfel, crearea unui prejudiciu de imagine ,atingerea demnitatii, onoarei, etc., prin mijloacele descrise de dvs., poate fi reparat prin obtinerea unor daune morale.
Momentan nu avem legislatie penala in materie, insa in viitorul Cod penal va exista.
am aflat mai multe informatii, este vorba despre un film care a aparut de curand la cinema, si in care a fost montata un pasaj dintr-o filmare facuta intr-un cadru privat, la o onomastica, filmare care a fost introdusa fara acordul unora dintre participanti si care este de natura sa prejudicieze imaginea in societate, dreptul la libertate sexuala, dreptul la viata privata, demnitate, etc.,

cred ca intra deja sub incidenta CNA sau ANCOM, voi incerca sa ma documentez mai mult, insa daca mai are cineva si alte idei, astept cu interes.

Multumesc.