Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Paternitatea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Paternitatea

Se mai poate sa îl dau în judecată pe tatăl natural pentru testul de paternitate?! Menționez că am 27 de ani s
Da, se poate.
Daca tatal dvs este cooperant, puteti efectua testul ADN la un laborator privat si daca este pozitiv, atunci va poate recunoaste printr-o simpla declaratie la starea civila.
Daca refuza, atunci paternitatea dvs se poate stabili pe calea instantei de judecata, cu conditia sa nu aveti niciun alt tata trecut in certificat.
Contactati un avocat si informati-va temeinic inainte de a lua o decizie.
Bună ziua! Testul de paternitate îl voi plăti eu?!
Nu,nu este cooperant și nu am tată trecut în certificat

Avocat Neagu Elena a scris:

Daca tatal dvs este cooperant, puteti efectua testul ADN la un laborator privat si daca este pozitiv, atunci va poate recunoaste printr-o simpla declaratie la starea civila.
Daca refuza, atunci paternitatea dvs se poate stabili pe calea instantei de judecata, cu conditia sa nu aveti niciun alt tata trecut in certificat.
Contactati un avocat si informati-va temeinic inainte de a lua o decizie.

Da, insa ulterior, la finalul procesului, va puteti recupera toate cheltuielile cu procesul( taxa timbru, onorariu avocat, taxa test ADN) de la tatal dvs.