avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Paternitatea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Paternitatea

Se mai poate sa îl dau în judecată pe tatăl natural pentru testul de paternitate?! Menționez că am 27 de ani s
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:28, 25 Aprilie 2020
Da, se poate.
Daca tatal dvs este cooperant, puteti efectua testul ADN la un laborator privat si daca este pozitiv, atunci va poate recunoaste printr-o simpla declaratie la starea civila.
Daca refuza, atunci paternitatea dvs se poate stabili pe calea instantei de judecata, cu conditia sa nu aveti niciun alt tata trecut in certificat.
Contactati un avocat si informati-va temeinic inainte de a lua o decizie.
Bună ziua! Testul de paternitate îl voi plăti eu?!
Nu,nu este cooperant și nu am tată trecut în certificat

Avocat Neagu Elena a scris:

Daca tatal dvs este cooperant, puteti efectua testul ADN la un laborator privat si daca este pozitiv, atunci va poate recunoaste printr-o simpla declaratie la starea civila.
Daca refuza, atunci paternitatea dvs se poate stabili pe calea instantei de judecata, cu conditia sa nu aveti niciun alt tata trecut in certificat.
Contactati un avocat si informati-va temeinic inainte de a lua o decizie.

Da, insa ulterior, la finalul procesului, va puteti recupera toate cheltuielile cu procesul( taxa timbru, onorariu avocat, taxa test ADN) de la tatal dvs.

Alte discuții în legătură

Test de paternitate tata fiica Ghipsa Ghipsa Tatăl cere un test de paternitate cat costa cel mai ieftin va rugam sa ne ziceți și unde se face este ai la domociliu (vezi toată discuția)
Buna ziua! 1 in cat timp pot deschide proces pentru stabilirea ... Mihaela Abrudan Mihaela Abrudan Buna ziua! 1 In cat timp pot deschide proces pentru stabilirea paternitatii unui copil? 2 In cazul in care testul iese pozitiv si cel actionat in instanta e ... (vezi toată discuția)
Copilul nascut in timpul casatoriei. crina_cry crina_cry Buna ziua, am si eu o intrebare, Sora mea a fost maritata in anul 2004 si a divortat anul acesta in 2016, ea a nascut un copil in anul 2010, cu un alt barbat, ... (vezi toată discuția)