avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! 1 In cat timp pot deschide proces pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! 1 In cat timp pot deschide proces pentru stabilirea ...

Buna ziua!
1 In cat timp pot deschide proces pentru stabilirea paternitatii unui copil?
2 In cazul in care testul iese pozitiv si cel actionat in instanta e tatal cat plateste el din cheltuilelile de judecata (cuantum)?
3 Pensia alimentara se plateste retroactiv?
4 Cat ma costa aproximativ o deschidere de proces + costul testului de paternitate tinand cont ca locuiesc in jud Cluj unde este IML?
5 Ce date despre presupusul tata trebuie sa furnizez avand in vedere ca nu mai stiu nimic de el si posibil sa se fi mutat in alta localitate
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:43, 30 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 427 Termenul de prescripţie (1) Dreptul la acţiunea în stabilirea paternităţii nu se prescrie în timpul vieţii copilului.
Cheltuielile de judecata cuprin taxa de timbru, onorariu expertiza ADN, onorariu avocat. Partea care cade in pretentii suporta toate cheltuielile
Pensia de intretinere se datoreaza incepand cu data de la care s a solicitat, respectiov data introducerii cererii
testul de paternitate cista in jur de 2500 de lei
Datele de indentificare ale paratului (nume prenume adresa actuala) sunt esentiale pentru orice proces.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Se poate solicita stabilirea paternitatii atata vreme cat copilul este in viata.
2. Toate cheltuielile dovedite le plateste daca vi se admite cererea.
3. Nu, de la data depunerii cererii.
4. Onorariul avocatial este confidential, se discuta cu avocatul pe care-l alegeti sa va reprezinte, costul expertizei medico legala test ADN este de 2700 lei la INML, taxa de timbru de 20 lei pentru fiecare petit;
5. Nume, prenume, adresa...daca nu le cunoasteti furnizati ultimul domiciliu cunoscut , daca nu va fi gasit se poate solicita citarea prin publicitate, n-ar strica nici solicitarea de informatii de la DEPABD!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pana la testul de paternitate, trebuie sa dovediti in instanta ca ati avut o relatie cu presupusul tata in perioada preconceptiei.
daca copilul nu a implinit 3 ani, puteti cere si jumatate din cheltuielile cu sarcina, nasterea si lauzia.
trebuie sa faceti eforturi sa ii aflati adresa, sa stiti unde il citati. Daca nu il gasiti , ii veti plati si un avocat pus din oficiu sa il reprezinte.
Nu vreti recupera aceste cheltuieli daca nu e angajat sau nu are bunuri in proprietate.


Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Paternitatea Erik14 Erik14 Se mai poate sa îl dau în judecată pe tatăl natural pentru testul de paternitate?! Menționez că am 27 de ani s (vezi toată discuția)
Stabilirea paternitatii ana25 ana25 Buna ziua.E vorba de fratele meu care a avut o aventura din care se pare ca a rezultat un copil.El nu l-a recunoscut pentru ca nu crede ca e a lui.Mama ... (vezi toată discuția)
Tagada a paternitatii urseamariana urseamariana in cat timp de la nasterea copilului poti introduce actiunea in instanta?si cat ar costa un test de paternitate si cine il plateste am doi copiiaca eu ca ... (vezi toată discuția)