Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tagada a paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tagada a paternitatii

in cat timp de la nasterea copilului poti introduce actiunea in instanta?si cat ar costa un test de paternitate si cine il plateste am doi copiiaca eu ca mamam doi copii si o indemnizatie de 600 ron? a
Termenul este de 3 ani pentru mama sau tatăl din certificat, şi este impresriptibilă în timpul vieţii copilului .De asemenea, pretinsul tată biologic poate intenta acţiunea, fiind tot imprescriptibilă.Testul ADN constă foarte mult, probabil nişte mii de lei( Ron) . O plăteşte partea care cere testul, dar poate solicita cu titlu de cheltuieli de judecată de la pârât, costul testului.
~ Conținut șters la cerere ~
Tagada de paternitate nu se mai da de instante fara testul ADN care costa 2700 lei.

Daca veti deschide procesul va trebui sa il achitati deoarece veti avea calitatea de reclamant.