Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... numire membru in comisia de disciplina
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

numire membru in comisia de disciplina

Un sindicat fara reprezentativitate poate numi un membru in comisia de disciplina?
pentru functionari publici :
Comisia de disciplina are in componenta 3 membri titulari, functionari publici definitivi numiti in functia publica pe perioada nedeterminata. Doi membri sunt desemnati de conducatorul autoritatii sau institutiei publice, iar al treilea membru este desemnat, dupa caz, de organizatia sau organizatiile sindicale reprezentative ori de majoritatea functionarilor publici din cadrul autoritatii sau institutiei publice pentru care este organizata comisia de disciplina, in cazul in care sindicatul nu este reprezentativ sau functionarii publici nu sunt organizati in sindicat. Alegerea reprezentantilor functionarilor publici se face prin vot secret.