Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua

Va deranjez si eu cu o intrebare .soțul meu este belgian mutat la noi in tara in belgia are permisul zic aia suspendat dar ca sa il recupereze în 2021 trebuie să dea din nou toate examenele psihologic oras sala etc deci după părerea mea asta se numeste anulat si nu suspendat.intrebarea mea este daca are permisul anulat în Belgia poate sa dea din nou de permis la noi in Romania?Va multumesc frumos pentru raspuns si scuze de deranj
Este o problema foarte controversata din cauza legislatie Europene . Sunt intr-o situatie similara si am probleme mari. Poate da in Romania daca indeplineste conditia rezidentei(6luni) dar nu va putea conduce in Belgia cu acel permis . Atentie mare la rezidenta si la articolul 7 si 11 din legislatia europeana privind permisele ca e foarte controversata situatia si risca dosar penal.