Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Recuperare contravaloare bilete spectacol
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Recuperare contravaloare bilete spectacol

Bună ziua, spectacolul care trebuia sa aibă loc pe data de 02.04.20 a fost reprogramat pe data de 30.09.20. Corespondez de mai bine de 2 luni și cu firma prin care am achiziționat biletele și cu organizatorul la care m-a pasat firma intermediara căreia i-am plătit on line.
Doresc să-mi recuperez banii pe bilete, ținând cont de situația actuală, deoarece nu vrem sa ne expunem unor riscuri inutile.
Nu suntem dispuși sa avem blocata aceasta suma și sa ne vedem obligați de a participa la concert sau de a pierde banii pt ca organizatorul nu vrea
sa ii returneze in aceasta situație de forță majora!
Buna seara,

Notificati institutia , prin avocat, mentionand pretentiile dumneavoastra.

Precizati ca, in caz contrar, veti investi instanta de judecata, solicitand pretul remis, precum si daune -interese,pentru prejudiciul cauzat.

In cazul in care veti castiga litigiul dedus judecatii, instanta de judecata va poate acorda cheltuielile de judecata ocazionate de prezentul diferend, anume taxa judiciara de timbru si onorariul de avocat.

Mulțumesc mult pt timpul acordat. Dar aceasta notificare prin intermediul unui avocat presupune costuri suplimentare. Ce complet de judecata considera urgenta în situația actuala recuperarea banilor pe biletele de la spectacol?