Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspendare permis pentru alcool
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspendare permis pentru alcool

Buna seara, acum vreo 2 luni am facut accident cu un alt autovehicul, nefiind vinovat eu. Dupa testare cu aparatul Drager mi-a iesit o alcoolemie de 0,29 alcool pur in aerul expirat. Am fost am platit probele de sange si as vrea sa stiu dupa cat timp vin acestea si cat pot sa stau fara permis de conducere. Mentionez ca nu am fost chemat pe nicaieri in astea 2 luni de zile
Va salut
Din nefericire timpul necesar pentru analizarea probelor de sange este greu de prevazut, depinde dar de IML si nr de cazuri pe care le au in lucru...si aici au enorm de multe. In cazul dvs, valoarea alcolemiei din proba recoltata de sange va fi aproape dubla fata de cea din aerul expirat. Si deci, in mod normal, la analiza probei de sange dvs veti avea undeva peste limita de 0.40.
Daca valoarea alcolemiei in sange va fi peste 0.40, se va deschide dosar penal si aici se complica foarte mult lucrurile, caz in care permisul vi se va anula mai mult ca sigur in urma unei hotariri judecatoresti. Dosarul va fi trimis de procuror la instanta si va merge foarte lent (instantele au fost si sunt debordate de astfel de cazuri si mai ales in vremurile pe care le traim acum), posibil sa asteptati si peste un an si ceva pana veti primi decizia tribunalului. Ca sa nu o lungiti si mai mult si in cazul nefericit in care vi se va intocmi dosar penal (daca rezultatul de la IML va fi de peste 0.40), va sfatuiesc sa faceti un acord de recunoastere cu procurorul de caz.

Ceea ce mai puteti face este sa va informati printr-un avocat de starea acestei situatii la organul de politie, unde el poate afla daca au primit rezultatele si care este valarea. Daca rezultatele vor fi >0.40 veti avea un dosar penal unde o sa fiti chemat de procurorul de caz, unde avocatul va poate indruma din nou dpdv legal dar nu va putea urgenta prea mult mersul dosarului. Dosarul odata ajuns la instanta....am auzit de cazuri si de peste 20-24 de luni pana la finalizare.
Mai multe informatii din cazuri similare le puteti afla din acest site doar la o simpla cautare: "alcol la volan" si aici aveti o sumedenie de cazuri...
Bafta
tomaion, utilizator
@tomaion:
Dosar penal se intocmeste cand persoana care conduce pe drumurile publice un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere, testată cu un mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic este depistată ca având o concentraţie de peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Daca in urma analizelor rezulta ca persoana respectiva are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, fapta este infractiune.

@GabrielMihai18:
au existat victime?

Dl avocat Patrascu, va multumesc ptr clarificare si imi cer scuze ptr postarea mea, m-am cam bagat ca musca-n lapte se pare.
Rog moderatorul sa stearga mesajul meu ca sa nu inducem in eroare alti vajnici adepti al lui Bachus.
O zi buna
tomaion, utilizator

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

@tomaion:
Dosar penal se intocmeste cand persoana care conduce pe drumurile publice un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere, testată cu un mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic este depistată ca având o concentraţie de peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Daca in urma analizelor rezulta ca persoana respectiva are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, fapta este infractiune.

@GabrielMihai18:
au existat victime?

Da, eu mi-am spart capul, el nu a avut nimic
~ Conținut șters la cerere ~