Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Codul rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Codul rutier

Am avut alcoolemie 0.38. Risc dosar penal? Va rog. Numele nu reflecta realitatea. Nu ma lasa sa pun un nume. Nu sunt fata. Precizez ca nu-mi pasa de permis. Nu doresc dosar penal.
Tudor Elena26, utilizator
Daca aveati peste 0.40, alcool in aerul expirat ,v-ar fi cerut sa mergeti la IML pt stabilirea imbibatiei de alcool in sange. In acel caz, daca rezultatul era peste 0.8, ar fi fost deschis dosar penal.
In cazul dvs presupun ca a fost suspendat permisul si aplicata amenda.
Ramane doar sanctiunea contraventionala. Nu veti raspunde penal.
AvTudor_com, utilizator
Am dat si probe de sange dar nu m-au anuntat nimic. Ar fi bn sa fie doar contraventie. Chiar si anularea permisului. Nu vreau dosar penal ca imi dauneaza. Va multumesc
Unde ar trebuii sa merg pt a afla detalii?!
Dosar penal nu inseamna si condamnare, mai ales ca rezultatul dvs cred ca o sa fie intre o.7 si 0.85. Chiar si in cazul in care depaseste limita de 0.8 si sunteti trimis in judecta, exista sanse sa nu fiti condamnat si nici permisul sa nu fie anulat.
Rezultatul de la IML o sa fie transmis celor care l-au solicitat, deci brigazii de politie rutiera.
Acolo puteti solicita mai multe informatii
Ati solicitat dvs prelevarea de probe biologice?