Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea nr. 19/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea nr. 19/2020

Beneficiaza persoana care nu isi poate lua zile libere platite conform lg. 19/2020, de majorarea salariala prevazuta de lg. 19/2020, in cazul in care sotul/sotia lucreaza prin telemunca?
Aveti dreptul la o majorare a salariului în cuantumul prevăzut la art. 3 alin. (1) din Legea nr. 19/2020, în situația în care celălalt părinte nu beneficiază de drepturile reglementate în această lege.

Prevederile Legii nr.19/2020 se aplică părinților care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au copii cu vârsta de până la 12 ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ sau au copii cu dizabilități cu vârstă de până la 18 ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ;
b) locul de muncă ocupat nu permite munca la domiciliu sau telemunca.
Deci unul dintre soti primeste majorarea salariala daca celalalt sta acasa si lucreaza prin telemunca? Cum se completeaza declaratia prev. de hg 217/2020, de catre sotul care sta acasa si presteaza telemunca?

Cornel Vasile a scris:

Aveti dreptul la o majorare a salariului în cuantumul prevăzut la art. 3 alin. (1) din Legea nr. 19/2020, în situația în care celălalt părinte nu beneficiază de drepturile reglementate în această lege.

Prevederile Legii nr.19/2020 se aplică părinților care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au copii cu vârsta de până la 12 ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ sau au copii cu dizabilități cu vârstă de până la 18 ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ;
b) locul de muncă ocupat nu permite munca la domiciliu sau telemunca.

Nu reiese din textul de lege ca beneficiaza.