Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiere de indemnizatie de somaj.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiere de indemnizatie de somaj.

Buna ziua in situatia de mai jos se poate beneficia de somaj??
Angajata la privat intre timp salariata a intrat in concediu de crestere al copilului dupa maxim un an unitatea s-a inchis intrebarea mea este daca dupa terminarea concediului de crestere al copilului poate beneficia de indemnizatie de somaj scenariul de mai sus s-a petrecut inainte de pandemia produsa de corona virus concediul de crestere al copilului se termina luna aceasta si mamica nu se poate angaja momentan revin cu intrebarea daca poate beneficia de somaj??
Multumesc.
Ce inseamna unitatea s-a inchis ?
A dat faliment si s-a inchis !!
Daca a fost radiata de la ONRC, atunci situatie se complica intrucat c.i.m. trebuia incetat.
Zic si eu o data cu intrarea in ccc ( concediu crestere copil 2 ani ) nu se intrerupe by default c.i.m?? Intrebarea mea era daca in acest timp de 2 ani de c.c.c angajatorul isi intrerupe activitatea se inchide dupa ce se termina c.c.c al angajatului in acest caz fost angajat adica 2 ani acesta poate sau nu beneficia de somaj?? Ce se intampla intr un astfel de caz in care patronu isi inchide afacerea si angajatul este in c.c.c dupa perioda de 2 ani in care beneficiaza de c.c.c poate beneficia de somaj pina isi gaseste un alt loc de munca??
In speta, c.i.m. trebuia incetat ... iar angajatul , daca indeplineste conditiile mentionate de lege, poate beneficia de somaj.

Intrebati la AJOFM care sunt actele necesare pentru a beneficia de somaj.