Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj si indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj si indemnizatie crestere copil

Am terminat liceul la seral in aceasta vara, dar in aprilie am ramas gravida . Am depus actele pentru somaj , pentru a putea intra in C.C.C .Acum o saptamana am nascut dar mi s-a spus ca nu pot beneficia de C.C.C. dupa terminarea unei scoli gen seral , ci doar daca as fi fost la cursuri de zi. Acest seral a fost cu prezenta zilnica. Se poate intra in Concediu Crestere Copil ?.
AURELIA27, utilizator
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune ca poate beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil o persoana care in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului frecventeaza, fara intrerupere, cursurile DE ZI ale unei forme de invatamant.

2. Cursurile seral sunt si ele cu frecventa dar nu sunt cursuri DE ZI.

3. Veti putea beneficia insa de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana implineste copilul 18 ani.