Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal de contraventie- Locul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal de contraventie- Locul

Buna ziua! Se poate cere anularea unui proces verbal in conditiile in care la rubrica privind locul savarsirii contraventiei agentul constatator a notat doar “km. 51” ?
Adrian9618, utilizator
Buna ziua,
DA avand in vedere ca in conformitate cu prevederile art. 16 din OG 2/2001 stabilirea exacta a locului unde a avut loc abaterea este esentiala pentru a stabili gravitatea ei.
oricum luati legatura cu un avocat inainte care sa vada P.V.
Multumesc!
Descrierea insuficienta a locului faptei este un caz de nulitate relativa a PV de contraventie, asa cum arata ICCJ in decizia sa nr13/2018:
[ link extern ]
Prin urmare , daca doriti anularea acelui PV de contraventie prin invocarea acestei nulitati relative, legate de insuficienta descriere a locului faptei, trebuie sa aratati in fata instantei, in conformitate cu decizia nr. 22 /2007 a ICCJ ca prin acest lucru vi s-a produs o vatamare, fiind pus in imposibilitatea de a va apara, fapt ce nu poate fi inlaturat decat prin anularea acelui PV de contraventie.
Citez din acea decizie:
"În raport cu acest caracter imperativ-limitativ al cazurilor în care nulitatea procesului-verbal încheiat de agentul constatator al contravenţiei se ia în considerare şi din oficiu, se impune ca în toate celelalte cazuri de nerespectare a cerinţelor pe care trebuie să le întrunească un asemenea act, inclusiv cel referitor la consemnarea distinctă a obiecţiunilor contravenientului la conţinutul lui, nulitatea procesului-verbal de constatare a contravenţiei să nu poate fi invocată decât dacă s-a pricinuit părţii o vătămare ce nu se poate înlătura decât prin anularea acelui act."
[ link extern ]
Asa ca, daca nu va descurcati, cel mai bine e sa va angajati un avocat.

Daca in PV de contraventie scrie doar Km 51, fara a fi mentionata strada/drumul respectiv, sau vreun alt indiciu , este clar ca nu puteti aduce nici o dovada in sprijinul dvs,, fiind in imposibilitatea de a propune probe care sa arate ca nu erati in acel loc.
latka, moderator