Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minori

Buna ziua , sunt in proces de divort cu sotia mea , stam separati iar copilul sta cu ea si familia ei , nu ma lasa sa iau si eu copilul la domiciliul meu sa imi execit dreptul de parinte , sa am relatii parintesti , zice ca doar dupa terminarea divortului sa decida statul . Mentionez ca platesc pensie alimentara de 3 luni fetel noastre , procedeaza corect ? Ce as putea face pentru a-mi vedea fata si a o lua o zi doua la mine .
Ambii părinți au drepturi egale.
Ce zice ea reprezintă de fapt o limitare a drepturilor dvs. după divorț.
Sa.va dea dovadă ca primeste pensia.

Puteti deschide si un proces pe ordonanța presedintiala.
Ar fi însă bine sa stiti exact cum să procedati si sa discutați și cu un avocat daca va permiteți.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cereti pe calea ordonantei presedintiale un program de vizita provizoriu pe perioada divortului.
Exact, rezolvați pe calea ordonanței președințiale, care se soluționează cu celeritate astfel încât să nu fiți nevoit să așteptați până la pronunțarea soluției din dosarul de fond!