Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie exclusiva- trecuta pe certificatul de nastere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie exclusiva- trecuta pe certificatul de nastere doar mama

Buna ziua!
Mai pe scurt... Nu doresc sa trec tatăl pe certificatul de nastere al copilului, din diverse motive (lipsa de interes, amenințări, etc)
De precizat faptul că nu o sa privez copilul in a-si vedea si a-si cunoaște tatăl. Nu am nevoie de pensie alimentară și de nimic de la el, decât de custodie exclusivă ( pe care tatăl nu o va da de buna voie sub nicio forma)
Tatăl, probabil, va încerca să își dovedească paternitatea si probabil ma va da în judecată pt custodie comună.
Ma intereseaza sa stiu daca am vreun câștig de cauză și daca hotărârea mea de a nu il trece pe certificatul copilului va mai lungi procesul si daca tatăl( odată ce va fi trecut pr certificat) va câștiga drepturi depline asupra copilului.
Cum pot face sa nu depind de tatăl copilului?
Mentiune: nu suntem căsătoriți. Doar relație de concubinaj o perioadă ft scurta de timp
Florina2020, utilizator
Multumesc! 'Sa il adopte' - mai exact sa il trec pe certificat sau sa faca formalități pt adopție?
Mai apoi tatăl, nu poate sa faca test de paternitate Si sa complic lucrurile prin această 'adopție'?
Florina2020, utilizator
Da, se poate, dar urmările pot fi cele preconizate de dvs. Deci, oricum, orice aţi face, dacă el vrea, copilul va fi recunoscut, la Starea civilă sau în instanţă. În instanţă, vă va costa timp, bani şi stres, dacă vă opuneţi se va dispune test ADN făcut de INML, care costă cca 2700 lei şi dacă se constată că el e tatăl, rămâneţi şi cu banii daţi, şi cu drepturile tatălui.
Nu se trec tati pe certificat din pix, ci prin recunoastere sau prin adoptie. Eu vb de adoptie, care e pe viata, nu de o recunoastere fictiva care se poate contesta si in afara de costuri inutile, poate aduce si urmari penale.
Vb de o adoptie ca poate dvs aveti un partener si e dispus sa o adupte, in sensul asta.

Florina2020 a scris:

Multumesc! 'Sa il adopte' - mai exact sa il trec pe certificat sau sa faca formalități pt adopție?
Mai apoi tatăl, nu poate sa faca test de paternitate Si sa complic lucrurile prin această 'adopție'?

Hmm, nu stiu ce sa spun! Ma gandesc ca poate tatăl, va reuși să afle datele copilului si atunci va înainta demersul in a-l recunoaște... Si asta inainte ca copilul sa mai poata fi adoptat. Presupun ca durează si procesul de adopție. La urma urmei tatăl nu poate contesta actul de adopție? ( si sa zica ca el este tatăl biologic si il doreste)
La urma urmei tatăl nu poate contesta actul de adopție? ( si sa zica ca el este tatăl biologic si il doreste)

Nu, odata adoptat, nu ar mai avea ce face. Nu ar mai putea sa il recunoasca.
gi-jane2, moderator