avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie exclusiva- trecuta pe certificatul de nastere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie exclusiva- trecuta pe certificatul de nastere doar mama

Buna ziua!
Mai pe scurt... Nu doresc sa trec tatăl pe certificatul de nastere al copilului, din diverse motive (lipsa de interes, amenințări, etc)
De precizat faptul că nu o sa privez copilul in a-si vedea si a-si cunoaște tatăl. Nu am nevoie de pensie alimentară și de nimic de la el, decât de custodie exclusivă ( pe care tatăl nu o va da de buna voie sub nicio forma)
Tatăl, probabil, va încerca să își dovedească paternitatea si probabil ma va da în judecată pt custodie comună.
Ma intereseaza sa stiu daca am vreun câștig de cauză și daca hotărârea mea de a nu il trece pe certificatul copilului va mai lungi procesul si daca tatăl( odată ce va fi trecut pr certificat) va câștiga drepturi depline asupra copilului.
Cum pot face sa nu depind de tatăl copilului?
Mentiune: nu suntem căsătoriți. Doar relație de concubinaj o perioadă ft scurta de timp
Ultima modificare: Joi, 30 Aprilie 2020
Florina2020, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 10:53, 7 Mai 2020
Multumesc! 'Sa il adopte' - mai exact sa il trec pe certificat sau sa faca formalități pt adopție?
Mai apoi tatăl, nu poate sa faca test de paternitate Si sa complic lucrurile prin această 'adopție'?
Ultima modificare: Vineri, 1 Mai 2020
Florina2020, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, se poate, dar urmările pot fi cele preconizate de dvs. Deci, oricum, orice aţi face, dacă el vrea, copilul va fi recunoscut, la Starea civilă sau în instanţă. În instanţă, vă va costa timp, bani şi stres, dacă vă opuneţi se va dispune test ADN făcut de INML, care costă cca 2700 lei şi dacă se constată că el e tatăl, rămâneţi şi cu banii daţi, şi cu drepturile tatălui.
Nu se trec tati pe certificat din pix, ci prin recunoastere sau prin adoptie. Eu vb de adoptie, care e pe viata, nu de o recunoastere fictiva care se poate contesta si in afara de costuri inutile, poate aduce si urmari penale.
Vb de o adoptie ca poate dvs aveti un partener si e dispus sa o adupte, in sensul asta.

Florina2020 a scris:

Multumesc! 'Sa il adopte' - mai exact sa il trec pe certificat sau sa faca formalități pt adopție?
Mai apoi tatăl, nu poate sa faca test de paternitate Si sa complic lucrurile prin această 'adopție'?

Hmm, nu stiu ce sa spun! Ma gandesc ca poate tatăl, va reuși să afle datele copilului si atunci va înainta demersul in a-l recunoaște... Si asta inainte ca copilul sa mai poata fi adoptat. Presupun ca durează si procesul de adopție. La urma urmei tatăl nu poate contesta actul de adopție? ( si sa zica ca el este tatăl biologic si il doreste)
La urma urmei tatăl nu poate contesta actul de adopție? ( si sa zica ca el este tatăl biologic si il doreste)


Nu, odata adoptat, nu ar mai avea ce face. Nu ar mai putea sa il recunoasca.
Ultima modificare: Vineri, 1 Mai 2020
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Sunt însărcinată și despărțită , dacă dumnezeu ma ajuta ... AnamariaA1 AnamariaA1 Sunt însărcinată și despărțită , dacă Dumnezeu ma ajuta sa duc sarcina pana la capăt și nu doresc sa trec in acte numele tatălui deoarece nu vrea ... (vezi toată discuția)
Filiatia ceruta de tata laura143 laura143 Buna ziua In urma unei relatii de concubinaj a rezultat un copil. Pe perioada sarcinii tatal nu a dat nici un semn de viata. Mentionez ca in prezent copilul ... (vezi toată discuția)
Paternitate BETTY SEGEV BETTY SEGEV buna seara copilul meu are un an si este trecut pe numele fostului sot al partenerei mele de viata as dori sa stiu daca pot sa cer ca numele meu sa fie trecut ... (vezi toată discuția)