avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

paternitate

buna seara copilul meu are un an si este trecut pe numele fostului sot al partenerei mele de viata as dori sa stiu daca pot sa cer ca numele meu sa fie trecut in certificat adica daca pot sa am dreptul de tata si in certificat
BETTY SEGEV a scris:

buna seara copilul meu are un an si este trecut pe numele fostului sot al partenerei mele de viata as dori sa stiu daca pot sa cer ca numele meu sa fie trecut in certificat adica daca pot sa am dreptul de tata si in certificat


Daca nu sunteti tatal lui biologic si copilul are deja un tata in certificat atunci raspunsul este NU. Doar daca il adoptati se poate si pentru asta va trebuie acordul tatalui biologic.
depinde al cui e copilul in realitate, daca e al al dvs , se poate tagadui paternitatea si abia apoi il veti recunoaste dvs. daca e al fostului sot, il puteti adopta, cu acordul tatalui biologic
aveti posibilitatea sa il adoptati.
multumesc pt raspubs da copilul este al meu nu are nici o legatura cu fostul sot ei se drspartisera cu 2 ani inainte sa se nasca copilul
BETTY SEGEV a scris:

multumesc pt raspubs da copilul este al meu nu are nici o legatura cu fostul sot ei se drspartisera cu 2 ani inainte sa se nasca copilul


In ce sens se despartisera? Erau divortati cand s-a nascut copilul?

Alte discuții în legătură

Inregistrare copil din relatie extraconjugala cristina130 cristina130 buna ziua as vrea sa ma ajutati cu o nelamurire. sunt casatorita si am un copil dintr-o relatie extraconjugala , cu sotul sunt in divort iar legea m-a obliga ... (vezi toată discuția)
Stabilirea paternitatii - mai complicat dana242000 dana242000 Buna ziua, sunt noua pe acest forum si as vrea sa va adresez o intrebare: sunt in plin proces de divort si custodie cu sotul - in urma casatoriei a ... (vezi toată discuția)
Divortata, gravida cu alt barbat decat fostul sot ioanaroxana78 ioanaroxana78 Buna ziua. Va rog mult sa imi raspundeti la o intrebare: divortul de fostul sot s-a pronuntat acum o saptamana. Eu sunt insarcinata in 8 luni cu actualul ... (vezi toată discuția)