Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

paternitate

buna seara copilul meu are un an si este trecut pe numele fostului sot al partenerei mele de viata as dori sa stiu daca pot sa cer ca numele meu sa fie trecut in certificat adica daca pot sa am dreptul de tata si in certificat
da erau divortati insa in israel si aici este proces de recunostere a divortului de un an si jumatate se fac recursuri peste recursuri dar nici un judecator nu aproba recunoasterea divortului casatoria a fost efectuata in israel si inscrisa in romania cu casatoria statul roman este de acord dar cu divortul nu
actiunea e de recunoastere a unei hot straine, nu de divort. de ce nu vor sa recunoasca si divortul ? poate va mai trebuie ceva acte.. ar trebui sa mergeti la un avocat
asta se incearca in momentul de fata.exista un proces in derulare care tine deja de un an si jumatate timp in care statul roman nu a vrut sa recunoasca sub nici o forma divortul din israel,dupa ce in prealabil recunoscuse casatoria din ISRAEL.
cumva nu e acelasi lucru si acelasi procedeu,cel pe care l-au urmat si cand a fost recunoscuta casatoria?
Recunoasterea filiatiei copilului din afara casatoriei poate avea loc printr-o declaratie data in fata notarului public sau una data in fata ofiterului de stare civile.
Tagada de paternitate are ca obiect stabilirea paternitatii unui copil nascut in timpul casatoriei.

Contestarea paternitatii unui copil ce fost nascut in cadrul unei relatii de concubinaj ,poate fi facuta oricand, de catre orice persoana care justifica un interes , daca aceasta nu corespunde adevarului.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat