Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Filiatia ceruta de tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Filiatia ceruta de tata

Buna ziua

In urma unei relatii de concubinaj a rezultat un copil. Pe perioada sarcinii tatal nu a dat nici un semn de viata. Mentionez ca in prezent copilul are 1 an jumatate si tatal lui a deschis proces privind stabilirea filiatiei. De la concepere pana acum nu l=am mai vazut/ auzit de tatal biologic. Ma poate ajuta cineva cu jurisprudenta? va multumesc
Stabilirea paternitatii copilului din afara casatoriei poate fi solicitata oricand.(actiunea este imprescriptibila ).

Instanta de judecata va dispune asupra filiatiei copilului, in functie de materialul probator ( constituit din martori , inscrisuri, interogatorii, precum si expertiza medico-legala).

Ce doriti ?
Puteti cere respingerea cererii, tatal neavand c alitate procesuala activa intr-un proces de stabilire a paternitatii, tatal avand posibilitatea sa il recunoasca oricand prin declaratie data in fata ofiterului de stare civila sau notar.
Mai devreme sau mai tarziu va fi tatal in acte al acestui copil si nu va puteti opune daca asta doriti.
multumesc pt pareri. am un avocat care ma reprezinta. as avea nevoie de jurisprudenta, de hotarari in acest sens.
In care sens ? :D

[ link extern ]

Imi pare ciudat ca aveti avocat, dar dvs aveti nevoie de jurisprudenta..
gi-jane2, moderator
caz asemanator...concubinaj in urma caruia a rezultat un copil, tatal nu este trecut in certificat, si dupa 1 an cere test de paternitate. in tot rastimpul acesta nu a contribuit cu nimic, de la partea financiara la suport afectiv. si eu daca aveam 10 concubini ma chemau toti in instanta?? am nevoie de o hotarare in care instanta nu a incuviintat testul de paternitate.
incerc sa-mi ajut avocatul cu jurisprudenta care sa ne ajute in acest sens