Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical

Concediul medical pentru tbc se considera perioada lucrata?Multumesc
1. Pentru acordarea zilelor de concediu de odihna ,perioadele de incapacitate temporara de munca se considera perioade de activitate prestata.

2. "Perioada de suspendare a contractului individual de muncă în cazul concediului pentru incapacitate temporară de muncă datorată producerii unui accident de muncă sau boală profesională se consideră vechime în muncă", se prevede in art.112 din Legea nr. 346/2002.

3. Perioada concediului medical constituie stagiu de cotizare asimilat pentru pensie.