Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Prescriere datorii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Prescriere datorii

Buna ziua.
Am fost recent la primăria pentru a solicita un certificat fiscal la o PJ cu activitate suspendată de mai bine de 3 ani.
Doamna de acolo a zis ca nu poate sa imi elibereze certificatul întrucât am impozite neplătite. Am rugat-o să îmi spună de la sunt aceste impozite si de cand, la care doamna s-a poticnit si a zis ca sunt la niste masini de prin 2013 dar nu poate sa vada cu exactitate despre care e vorba.
Spunandu-i ca datoriile mai vechi de 5 ani se prescriu ea mi-a zis ca la ei in primăria nu se practica prescrierea si ca nu imi poate elibera certificatul pana nu plătesc.
Poate sa ma lămurească cineva, de ce unele datorii se sterg după 5 ani și altele nu. Cele din impozite in ce categorie intra?
prescripția nu operează din oficiu.
adică datoriile se șterg în urma unui proces prin care s-a constatat intervenită prescripția.