avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Salariu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Salariu

Buna ziua!
Am o nelămurire.
In data de 25.07.2019 mi s-a făcut contract de munca. In data de 10.08.2019 mi s-au dat primii bani, mai exact 750 roni(venitul lunar fiind de 1500 de roni).
In data de 06.04.2020 mi-ai dat lichidarea, iar ultimii bani primiți au fost in 10.04.2020. Țin sa menționez că am fost plătită tot cu o luna in urma.
Întrebarea mea este, daca sunt plătită cu o luna, și mi-am dat demisia în 06.04.2020, mai trebuie sa primesc ceva bani(in afara de concediul de odihna.
Ultima modificare: Joi, 21 Mai 2020
Ioan Petru Butariu, Contabil
Cel mai recent răspuns: gabimc , utilizator 20:09, 20 Mai 2020


Anamaria Melinte a scris:

Buna ziua!
Am o nelămurire.
In data de 25.07.2019 mi s-a făcut contract de munca. In data de 10.08.2019 mi s-au dat primii bani, mai exact 750 roni(venitul lunar fiind de 1500 de roni).
In data de 06.04.2020 mi-ai dat lichidarea, iar ultimii bani primiți au fost in 10.04.2020. Țin sa menționez că am fost plătită tot cu o luna in urma.
Întrebarea mea este, daca sunt plătită cu o luna, și mi-am dat demisia în 06.04.2020, mai trebuie sa primesc ceva bani(in afara de concediul de odihna.


Daca data cu care ati demisionat este 06.04.2020 atunci in luna mai 2020 veti primi salariul aferent zilelor lucrate in aprilie.+zile concediu odihna neefectuate pe anul 2020 proportional cu perioada lucrata in functie de cate zile de concediu de odihna sunt pe an. De exemplu daca aveti 24 de zile de concediu anual atunci 24 zile : 12 luni= 2 zile pe luna. Ati lucrat ianuarie - martie intregi rezulta 2 zile x 3 luni= 6 zile de concediu de odihna. La fel pentru aprilie conform zilelor lucrate si cate zile lucratoae sunt in luna.
De regula salariul se achita in luna urmatoare pana pe data de 25(total sau lichidarea daca se ofera si avans in cadrul lunii).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile de concediu platite sau nu? justmee justmee Buna ziua! Am o ontrebare legata de zilele de concediu pe care nu le folosesti. Lucrez la o firma de 1 an si 6-7 luni. Anul acesta inca nu mi-am luat ... (vezi toată discuția)
Dreptul la salar, bani de concediu si bonus, dupa demisie? honeybunny21 honeybunny21 In octombrie anul trecut am inceput munca la o firma la care pe langa salarul fix puteam primi si bonusuri la atingerea unor target-uri.In luna lui martie ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna dalela23 dalela23 am si eu o nelamurire....daca am lucrat 5 luni prin somaj....si am renuntzat din diferite motive, prin demisie am dreptul la plata concediului de odihna. stiu ... (vezi toată discuția)