Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu platite sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu platite sau nu?

Buna ziua!

Am o ontrebare legata de zilele de concediu pe care nu le folosesti. Lucrez la o firma de 1 an si 6-7 luni. Anul acesta inca nu mi-am luat concediu (normal ca suntem doar in data de 09.01.). In schimb peste 1 saptamana voi demisiona. Intrebarea este daca pot sa cer plata zilelor de concediu? Cate zie? Cum se calculeaza suma pe zi de concediu?

Va multumesc!
O zi buna!
Plata zilelelor de concediu ramase de efectuat se face odata lu intocmirea notei de lichidare. Cand faceti cererea de demisie sa specificati ca doriti si lichidarea drepturilor salariale la zi si compensarea zilelor de concediu ramase de efectuat.
CO se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic, iar compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

De exemplu, daca in c.i.m. este prevazut ca beneficiati de 24 de zile lucratoare de CO pentru o luna de zile efectiv lucrata beneficiati de 2 zile lucratoare de CO (24 : 12).
Cornel Vasile, Consilier juridic