Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu 2 copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu 2 copii minori

Bună ziua! Sunt căsătorită de 11 ani,din care au rezultat 2 copii;O fetita de 2 ani jumate si un baietel de 1 luna!De cand s-a nascut fata,sunt numai in certuri cu sotul,nu ne mai întelegem deloc,el fiind o persoana care nu stie de cat sa jigneasca,sa zica intr-una cat de proasta sunt,ca sunt cea mai proasta femeie din lume,ca nu stiu sa ma descurc in viata,ca fara el nu as avea nimic...iar eu nu mai suport sa stau in casa cu acest individ.Ma ameninta ca daca divortam imi i-a fata.Eu vreau sa divortez de el dar nu vreau sa raman fara fata,nu vreau sa-i separ.Este adevarat ca daca parintii cu doi copii divorteaza,al mare(2 ani jumate) ramane la tata si al mic la mama?
Nu-i adevărat, de obicei copiilor li se stabilește domiciliul la mamă, însă tatăl va avea program de vizită!
Dvs trebuie să dovediți că le puteți asigura copiilor condiții decente de trai și de îngrijire, iar instanța o să stabilească locuința acestora la mamă. Copiii au o vârstă fragedă și trebuie îngrijiți de mamă. Nu există vreo regulă din cele menționate de dvs, deoarece doar în cazuri excepționale copiii sunt despărțiți.