Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Buna ziua
Conform legii, anii de studii superioare se considera vechime in munca.
Avand in vedere acest fapt in conditiile in care am urmat cursurile unei facultati la zi (5 ani) dar am repetat un an, va rog sa-mi spuneti daca la vechimea in munca mi se adauga 5 ani cat a fost durata clasica de studii sau 6 ani cati am urmat practic.
Va multumesc.
Nu exista niciun text de lege care sa mentioneze ca "anii de studii superioare se considera vechime in munca".

Perioada facultatii la zi nu constituie vechime in munca, prin urmare, nu se ia in considerare la calculul sporului /gradatiei de vechime , ci numai la calculul stagiului de cotizare pentru pensie.
perioada studiilor superioare absolvite si terminate la zi, cu diploma
servcola, utilizator
@ servcola

Se ia in considerare numai la calculul stagiului de cotizare pentru pensie la limita de varsta ,de invaliditate sau de somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic