Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere societate comerciala

Buna seara! Va rog sa ma.ajutati cu un sfat/lege/parere pentru urmatoarea situatie: doresc sa imi deschid o societate comerciala cu raspundere limitata eu fiind asociat unic si ainistrator, dar sotul meu este asociat si administrator intr-un srl cu datorii si inactiv din 2012. Exista posibilitatea ca statul sa impuna/transfere la societatea mea datoriile din societatea sotului? Va multumesc.
În calitate de subiect de drept, distinct de asociați, dotat cu patrimoniu propriu, societatea cu raspundere limitata are o răspundere proprie pentru datoriile sociale.
Asa cum reiese din prevederile art. 3 al. 1 din Legea 31/1990 privind societăţile comerciale, o societate cu raspundere limitata (S.R.L.) garanteaza cu patrimoniul propriu numai pentru obligatiile proprii societatii.
Prin urmare, societatea dv. nou inmatriculata nu raspunde si nu i se poate atrage raspunderea pentru creantele inregistrate de societatea sotului dv.
Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns.

Legal Ista.ro a scris:

În calitate de subiect de drept, distinct de asociați, dotat cu patrimoniu propriu, societatea cu raspundere limitata are o răspundere proprie pentru datoriile sociale.
Asa cum reiese din prevederile art. 3 al. 1 din Legea 31/1990 privind societăţile comerciale, o societate cu raspundere limitata (S.R.L.) garanteaza cu patrimoniul propriu numai pentru obligatiile proprii societatii.
Prin urmare, societatea dv. nou inmatriculata nu raspunde si nu i se poate atrage raspunderea pentru creantele inregistrate de societatea sotului dv.

Cu placere, mult succes!
Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic