Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rata lunara
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rata lunara

Bună ziua! Din luna decembrie nu m-a contactat nici un agent din partea Provident pt plata ratei. Am sunat în luna Februarie sa cer un cont sau sa pot plăti ratele ca și înainte. Mi s-a spus ca voi fi contactat. Am mai trimis 2 mail-uri pana în prezent, nici un răspuns. În momentul de fata figurez cu datorii către Provident. Ca și dovezi am mail-urile trimise, inclusiv convorbirile cu societatea care, teoretic, ar trebui sa fie înregistrate. Le-am cerut contul pt a putea achita integral, iar acum figurez datornic în Biroul de Credite. La cine pot apela? Va mulțumesc.
Puteti sa ii notificati prin avocat sau executor sa va puna la dispozitie contul bancar. Daca nu va pun la dispozitie contul bancar, mergeti si consemnati sumele la executorul judecatoresc si va descarcati. Legat de Biroul de Credit: ati avut o perioada de neplata, sau care e povestea? Sau pur si simplu din decembrie trebuia sa achitati si nu ati avut la dispozitie niciun cont bancar?
Company Advising, utilizator
Mulțumesc pentru răspunsul d-voastră. Apar în Biroul de Credit datorita restantelor din primele rate. Persoana care a întocmit creditul a venit cu o oferta ulterioara creditului. Am acceptat, fiind prezentat ca o refinanțare, crescând doar perioada de creditare. De fapt, am aflat peste 6 luni, acela era un nou credit. Am fost sunat și mi s-a comunicat ca mai am de plata, pe lângă rata lunara pe care o aveam, o alta rata. Care deja era restanta și introdusa în Biroul de Credite. Greșeală mea, nu am citit contractul cap-coada. Dar în momentul acesta, nu am unde achita rata lunara.
Notificati-i de urgenta sa va puna la dispozitie contul. In contract nu este niciun cont trecut? Pe site-ul lor?

Aveti vreo dovada scrisa ca ati solicitat sa va puna la dispozotie contul? Daca da, puteti sa luati direct legatura cu un executor judecatoresc si sa consemnati suma la acesta, urmand ca BEJ sa ii notifice legat de faptul ca v-ati descarcat de datorie si ca banii sunt la el. Alta solutie nu aveti. Ar trebui sa va calculati penalitatile din ziua in care ati dorit sa achitati, daca aveti o dovada si sa le scadeti. Oricum, din momentul descarcarii, nu mai datorati penalitati.

maryan27 a scris:

Mulțumesc pentru răspunsul d-voastră. Apar în Biroul de Credit datorita restantelor din primele rate. Persoana care a întocmit creditul a venit cu o oferta ulterioara creditului. Am acceptat, fiind prezentat ca o refinanțare, crescând doar perioada de creditare. De fapt, am aflat peste 6 luni, acela era un nou credit. Am fost sunat și mi s-a comunicat ca mai am de plata, pe lângă rata lunara pe care o aveam, o alta rata. Care deja era restanta și introdusa în Biroul de Credite. Greșeală mea, nu am citit contractul cap-coada. Dar în momentul acesta, nu am unde achita rata lunara.

Company Advising, utilizator