Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Procedura reincepere munca dupa CCC, indemnizatie, ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Procedura reincepere munca dupa CCC, indemnizatie, stimulent

Buna,

Ma puteti ajuta, va rog, cu cateva lamuriri?

1. Copilul implineste 2 ani in 28.08.2020, este in regula daca reîncep munca in 22.06.2020? Tatăl nu isi ia luna lui. Trebuie sa imcep mai devreme?

2. Care sunt pasii de urmat pentru acordarea stimulentului? Cu cat timp inainte de reinceperea serviciului trebuiesc depuse actele?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Depuneti cererea de revenire la serviciu cu 30 de zile inainte de data la care ati dori sa reveniti la serviciu,
In data respectiva reveniti la serviciu si adunati actele necesare pentru a primi stimulentul pe care le depuneti la primaria de domiciliu.
Pentru a putea beneficia de acest stimulent trebuie sa reveniti la serviciu cu cel putin 60 de zile inainte ca cel/cea mic/a sa implineasca 2 ani ( 3 in cazul copilului cu handicap).
Sa nu uitati sa anuntati si primaria, in scris, ca ati revenit la serviciu si tatal sa depuna o declaratie ca nu doreste sa beneficieze de luna ce-i revine ( va indruma dumnealor ce este de facut si de ce acte aveti nevoie pentru stimulent).
Ionut.ion, utilizator
Buna,

Mulțumesc frumos pentru raspuns!

Am mai intrebat alte persoane si imi spuneau ca pana nu incep munca nu trebuie facut niciun demers, sau ca am la dispozitie 5 zile de la revenirea la munca sa depun, iar pe site-ul primariei Sibiu scrie ca termenul e de 30 de zile de la data reluarii activitatii... Deci totusi trebuie depusa o cerere inainte cu 30 de zile? Sunt foarte multe pareri, nimic standardizat parca, de aici si confuzia mea si rostul intrebarilor.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Depuneti cererea de revenire la serviciu cu 30 de zile inainte de data la care ati dori sa reveniti la serviciu,
In data respectiva reveniti la serviciu si adunati actele necesare pentru a primi stimulentul pe care le depuneti la primaria de domiciliu.
Pentru a putea beneficia de acest stimulent trebuie sa reveniti la serviciu cu cel putin 60 de zile inainte ca cel/cea mic/a sa implineasca 2 ani ( 3 in cazul copilului cu handicap).
Sa nu uitati sa anuntati si primaria, in scris, ca ati revenit la serviciu si tatal sa depuna o declaratie ca nu doreste sa beneficieze de luna ce-i revine ( va indruma dumnealor ce este de facut si de ce acte aveti nevoie pentru stimulent).

Legislatia care reglementeaza acordarea acestor drepturi este OUG 111/2010 ( o gasiti in link-ul de mai jos, varianta actualizata).
Va rog sa o cititi si sa reveniti cu intrebari daca nu ati inteles ceva. Nu sunt asa multe articole de citit sau greu de inteles.
Si cred ca este varianta cea mai simpla, fara a urma N pareri diferite.
In principiu, procedura este cea scrisa de mine mai sus.
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator