Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa CIC cand firma e in lichidare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa CIC cand firma e in lichidare

Buna ziua,
Am o mare nelamurire referitor la situatia mea si as dori sa ma ajutati.
Am terminat CIC in 20 noiembrie 2009 si firma la care urma sa ma intorc era in lichidare din octombrie 2009. Patronul nu a reusit sa depuna actele la lichidator decat pe 3 decembrie.Am inteles ca o sa ma scoata direct in somaj ca nu mai are activitate. Firma lichidatoare nu mi-a incetat inca suspendarea cartii de munca deci nici cartea de munca in conditiile legii pentru acordarea dreptului de somaj, nu mi-a dat nici o adeverinta. Intrebarea mea este: Cum trebuie sa procedez sa pot depune in termenul de 30 de zile alocat dosarul pentru somaj? Ce se intampla daca nu ma incadrez in timp util ( din cauza lichidatorului ca eu tot ii sun) si care este legal ultima zi in care pot depune dosarul?
O alta nelamurire este legata de continuitatea in munca dinainte de CIC. M-am angajat la aceasta firma in 12.02.2007 si am nascut in 20.11.2007 . Firma la care am lucrat inainte mi-a incetat contractul de munca tot cu 12.02.2007 deci am continuitate. Intrebarea mea este : Trebuie sa cer adeverinta pentru somaj si de la firma aceasta? si pentru ce perioada? pentru ca am vechime cam de 3 ani in munca in urma.( Se vede oricum toata vechimea in cartea de munca)
1. Daca depuneti dosarul la Somaj in termen de 30 de zile calendaristice de la data concedierii veti beneficia de indemnizatia de somaj de la data concedierii.
2. Daca depuneti dosarul dupa aceste 30 de zile (dar nu mai tarziu de 12 luni de la data concedierii) veti primi indemnizatia de somaj de la data depunerii dosarului.
3. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa aveti lucrate 12 luni in ultimele 24 de luni.
4. In cazul dvs., cele 12 luni necesare sunt alcatuie din lunile lucrate dupa CCC (daca este cazul) care se completeaza cu lunile de dinainte de CCC.
5. Asadar trebuie sa cererti adeverinte de la angajatorii la care ati lucrat in aceste 12 luni luate in calcul.
6. Pentru a va incadra in timp insistati la lichidatorul judiciar sa va dea mai repede adeverinta (spuneti si pentru ce va trebuie). Pentru asta solicitati si sprijinul AJOFM care va poate ajuta.
Va multumesc mult pentru raspuns.