avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare

Buna seara,aș dori să cumpăr de la mama o casa la țară.Cum trebuie procedat tinand cont ca tata a decedat de 3luni, succesiunea nu este facuta,mama deține 1/2 din acest imobil,iar moștenitori suntem 2 frați,în afară de mama.Multumesc anticipat!
Buna seara,
Dezbateti succesiunea si apoi mama va poate vinde sau dona partea ce-i va reveni!
Daca va vrea si fratele sa va vanda e dreptul lui.
Si fara succesiune nu-mi poate vinde partea ei?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Păi asta e si rolul dezbaterii succesiunii: stabilirea părții fiecăruia.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acum nu a r eo cota determinta, nu se stie care e partea ei, asa ca veti dezbate succesiunea, apoi, veti face partaj cu mama.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Dati o declaratie notariala de acceptare a mostenire, aceasta trebuie perfectata in termen de 1 an .

Acceptati integral mostenirea, intregul patrimoniu al defunctului.

Dezbaterea succesorala este transata pe cale notariala, cand exista un deplin acord intre comostenitori.

Odata determinata cota-parte din dreptul de proprietate, aceasta poate fi instrainata, in orice modalitate dorita.

Nu este obligatorie sistarea starii de indiviziune, prin partajare.

Vanzarea integrala, insa, are loc numai daca survine o intelegere, in acest sens, intre toti comostenitorii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Nadia M Nadia M Bună ziua! Dacă decedatul are mai multe bunuri pe nume, eu pot sa fac succesiunea pe un singur bun? Vă mulțumesc! (vezi toată discuția)
Mostenire dupa sot Camelia1960 Camelia1960 Sotul meu are o fata din casatoria anterioara, o mama, un frate si o nepoata de la un alt frate decedat. Ce cota de mostenire imi revine considerand ca ... (vezi toată discuția)
Mostenire miturusanda miturusanda Nu sunt in relatii bune cu mama mea deoarece am divortat de sotie si vreau sa imi petrec viata cu o alta femeie..Am din casatorie o fetita. Nu am nici un bun ... (vezi toată discuția)