Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare

Buna seara,aș dori să cumpăr de la mama o casa la țară.Cum trebuie procedat tinand cont ca tata a decedat de 3luni, succesiunea nu este facuta,mama deține 1/2 din acest imobil,iar moștenitori suntem 2 frați,în afară de mama.Multumesc anticipat!
Buna seara,
Dezbateti succesiunea si apoi mama va poate vinde sau dona partea ce-i va reveni!
Daca va vrea si fratele sa va vanda e dreptul lui.
Si fara succesiune nu-mi poate vinde partea ei?
Păi asta e si rolul dezbaterii succesiunii: stabilirea părții fiecăruia.
Acum nu a r eo cota determinta, nu se stie care e partea ei, asa ca veti dezbate succesiunea, apoi, veti face partaj cu mama.
Buna ziua,

Dati o declaratie notariala de acceptare a mostenire, aceasta trebuie perfectata in termen de 1 an .

Acceptati integral mostenirea, intregul patrimoniu al defunctului.

Dezbaterea succesorala este transata pe cale notariala, cand exista un deplin acord intre comostenitori.

Odata determinata cota-parte din dreptul de proprietate, aceasta poate fi instrainata, in orice modalitate dorita.

Nu este obligatorie sistarea starii de indiviziune, prin partajare.

Vanzarea integrala, insa, are loc numai daca survine o intelegere, in acest sens, intre toti comostenitorii.