Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dată comunicare decizie pensie parțial anticipata la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dată comunicare decizie pensie parțial anticipata la angajator

Angajatul primește decizia de pensionare parțial anticipata prin poștă la câteva zile de la data emiterii de către Casa de pensie. Acesta este in concediu boala la data primirii decizie. Este corect să comunice angajatorului decizia la data terminării concediului de boală si tot cu acea data sa
solicite încetarea cim.
Cristiana M, utilizator
Avand in vedere situatia expusa, consider ca poate să comunice angajatorului decizia la data terminării concediului de boală .
Buna ziua,
Daca salariatul a primit ieri decizia de pensionare anticipata, si deocamdata nu o aduce la angajator pentru ca mai vrea sa lucreze pana la sfarsitul lunii, cu ce daca de intocmeste decizia de incetare a contractului de munca?

Multumesc anticipat!
La data comunicarii deciziei de pensionare anticipata, c.i.m. inceteaza de drept.
Data comunicarii la care face referire art.56 lit.c, este data cand a primit decizia salariatul acasa sau data cand anunta angajatorul?
Concret daca acesta aduce maine decizia de pensionare angajatorului, maine ii inceteaza contractul??
Data comunicarii , in opinia mea, este data comunicarii deciziei de pensionare salariatului.