Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... clienti neseriosi , ce pot face
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

clienti neseriosi , ce pot face

sunt detinatorul unui service gsm , problema mea este in felul urmator am clienti care isi lasa telefoanele la reparat si vin dupa 6 luni chiar si 2 ani dupa ele ,desi au fost sunati si anuntati ca telefoanele sunt reparate in maxim 2 saptamani de la lasarea in service , ce pot face in cazul in care se pierde un telefon dupa un an de stat in service si clientul are pretentii ?
la predare, faceti un contract, ca se considera abandonat daca nu vine dupa in in.. cate luni vreti .. 3 sau 6 luni.
iar dupa o luna sa mercepeti o taxa de inmagazinare/ pastrare de x lei pe zi si or sa vina.
am proces verbal primire predare pe care scrie clar ca neridicarea in termen de 6 luni al produsului dupa ce a fost contactat de noi se considera abandonat

legal ce pot face si cat de legit ai procesul verbal semnat, in caz de ceva probleme
clientul nu recunoaste ca afost sunat
clientul spune ca afost plecat din tara
clientul spune ca sotia lui nu a venit dupa produs si el nu are nici o vina
si alte minciuni de doi lei
oktagsm, utilizator
In primul rand nu sotia trebuia sa vina dupa telefon, in al doilea rand, doar nu isi inchpuia ca reparati la el 2 ani de nu ati sunat sa vina asa cum zice.
cum daca l-ati mai avea, i l-ati da.. nu are decat sa va dea in judecata si atunci vedeti cat e de bun acel pv.
ar trebui sa concepeti un contract, un pv.. imprena cu un avocat, ca pe viitor a nu lase loc de interpretari.
oktagsm a scris:

am proces verbal primire predare pe care scrie clar ca neridicarea in termen de 6 luni al produsului dupa ce a fost contactat de noi se considera abandonat

legal ce pot face si cat de legit ai procesul verbal semnat, in caz de ceva probleme
clientul nu recunoaste ca afost sunat - trimiteti SMS, e verificabil
clientul spune ca afost plecat din tara - nu e treaba dvs
clientul spune ca sotia lui nu a venit dupa produs si el nu are nici o vina - ba da, e neglijent
si alte minciuni de doi lei

procesul verbal e un document care arata starea de fapt intr-un moment dat, dvs va trebuie sa aveti un contract, cu termene clare. in doua pagini, fata-verso, e suficient.