Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Accident cu o victima, șoferul mort, plata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Accident cu o victima, șoferul mort, plata spitalizare

Cine plătește spitalizarea victimei (pensionara) daca făptașul accidentului a decedat si sotia acestuia are 520 RON pensie?
Victima cere banii de la soția făptașului, e vorba de 2000€.
Gabriela.DE, utilizator
Bună seara.

În ceea ce privește răspunderea penală, dacă fapta ar fi constituit infracțiune (vătămare corporală din culpă), aceasta ar fi aparținut exclusiv șoferului decedat.

Spre deosebire de răspunderea penală, răspunderea civilă cade în sarcina asigurătorului auto, sens în care se poate solicita repararea prejudiciului numai printr-o cerere adresată asigurătorului RCA sau instanței, în cazul în care oferta asigurătorului este una derizorie.

Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.