Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... solutie recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

solutie recurs

Buna ziua! As dori si eu un raspuns pt. urmatorul caz: reclamantul cheama in judecata pe parat pt. neplata cheltuielilor de intretinere la asociatia de locatari izvorate dintr-un contract de inchiriere .La judecata in fond actiunea este respinsa pentu lipsa calitatii procesuale a reclamantului ( nu platise la intretinere datoriile restante, deci calitatea procesuala activa ar fi avut asociatia de locatari). ulterior el achita aceste datorii si declara recurs anexand chitantele ca dovada a platii, dar recursul nu-l face in termenul legal. As dori sa stiu daca reclamantul mai are vreo cale in justitie prin care sa-si ceara restituirea cheltuilelilor. Multumesc!
Daca, din motive bine intemeiate, reclamantul a fost impiedicat intr-un fel sau altul sa declare recurs in termen, poate cere instantei reunerea in termen. Altfel, nu se mai poate face nimic!
buna ziua
s-a respins actiune pe exceptie deci nu pe fond ,daca nu va putea face dovada ca a formulat recursul in termen poate intenta din nou actiune .....acum avind calitate procesuala.