Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sanctiune lipsa calitate procesuala pasiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sanctiune lipsa calitate procesuala pasiva

Buna ziua,
Poate ma ajuta cineva cu niste lamuriri in legatura cu urmatoarea problema: societatea la care lucrez a fost actionata in judecata. In intampinarea am invocat lipsa calitatii procesuale pasive. Dupa studiul intampinarii, avocatul reclamantei a depus o precizare de actiune in care cheama in judecata si pe "adevaratul" parat. Din punctul meu de vedere, actiunea trebuie respinsa ca fiind introdusa impotriva unei persoane fara calitate procesuala, aceasta fiind o conditie de admisibilitate a actiunii, nefiind posibila introducerea in cauza a unui nou parat printr-o precizare de actiune. Nu are decat reclamantul sa introduca o noua actiune corecta. Am sau nu dreptate?
Va multumesc.
Teoretic ai dreptate, dar practic ne lasam surprinsi ...
De acord cu Nicoleta.
Cu toate acestea in practica instantele obisnuiesc sa accepte introducerea in cauza a altui parat in locul celui chemat gresit (chestiune cu totul neprocedurala). In fond, in cazul respingerii acestei actiuni, reclamantul poate sa cheme in judecata maine pe "adevaratul parat" pierzand eventual doar taxa de timbru (daca a platit-o). O alta chestiune asemanatoare este situatia in care instanta accepta introducerea in cauza a unor mostenitori cu toate ca paratul a decedat mult inainte de introducerea actiunii iar solutia legala era anularea actiunii. Deh! cum spunea Nicoleta, ne lasam surprinsi ...
mh31 a scris:

Buna ziua,
societatea la care lucrez a fost actionata in judecata. In intampinarea am invocat lipsa calitatii procesuale pasive. Dupa studiul intampinarii, avocatul reclamantei a depus o precizare de actiune in care cheama in judecata si pe "adevaratul" parat. Din punctul meu de vedere, actiunea trebuie respinsa ca fiind introdusa impotriva unei persoane fara calitate procesuala, aceasta fiind o conditie de admisibilitate a actiunii, nefiind posibila introducerea in cauza a unui nou parat printr-o precizare de actiune. Nu are decat reclamantul sa introduca o noua actiune corecta. Am sau nu dreptate?

Reclamantul poate, până la prima zi de înfăţişare, să-şi modifice/completeze acţiunea.
Astfel, la primul termen de judecată aţi depus întâmpinare, reclamanta a solicitat termen pentru apărare şi la termenul de judecată stabilit de instanţă a depus o precizare în sensul că înţelege să se judece şi cu dv. şi cu altă persoană.
Este corect!;)
Nu se poate pune problema respingerii acţiunii, deoarece la primul termen de judecată stabilit de instanţă după depunerea precizării de acţiune, dacă aţi solicitat termen pentru studiul acesteia, se va pune în discuţia părţilor excepţia lipsei calităţii procesuale pasive invocată de dv. În cazul în care la acel moment, instanţa constată că nu aveţi calitate va admite excepţia, urmând ca reclamantul să se judece cu celălalt pârât.
În cazul în care reclamanta nu chema în judecată şi o altă persoană, odată cu discutarea excepţiei invocate de dv., dacă instanţa constata că este întemeiată excepţia, instanţa o admitea şi respingea acţiunea.;)
Corina Capotã, Avocat
cora2006 a scris:

mh31 a scris:

Buna ziua,
societatea la care lucrez a fost actionata in judecata. In intampinarea am invocat lipsa calitatii procesuale pasive. Dupa studiul intampinarii, avocatul reclamantei a depus o precizare de actiune in care cheama in judecata si pe "adevaratul" parat. Din punctul meu de vedere, actiunea trebuie respinsa ca fiind introdusa impotriva unei persoane fara calitate procesuala, aceasta fiind o conditie de admisibilitate a actiunii, nefiind posibila introducerea in cauza a unui nou parat printr-o precizare de actiune. Nu are decat reclamantul sa introduca o noua actiune corecta. Am sau nu dreptate?

Reclamantul poate, până la prima zi de înfăţişare, să-şi modifice/completeze acţiunea.
Astfel, la primul termen de judecată aţi depus întâmpinare, reclamanta a solicitat termen pentru apărare şi la termenul de judecată stabilit de instanţă a depus o precizare în sensul că înţelege să se judece şi cu dv. şi cu altă persoană.
Este corect!;)
Nu se poate pune problema respingerii acţiunii, deoarece la primul termen de judecată stabilit de instanţă după depunerea precizării de acţiune, dacă aţi solicitat termen pentru studiul acesteia, se va pune în discuţia părţilor excepţia lipsei calităţii procesuale pasive invocată de dv. În cazul în care la acel moment, instanţa constată că nu aveţi calitate va admite excepţia, urmând ca reclamantul să se judece cu celălalt pârât.
În cazul în care reclamanta nu chema în judecată şi o altă persoană, odată cu discutarea excepţiei invocate de dv., dacă instanţa constata că este întemeiată excepţia, instanţa o admitea şi respingea acţiunea.;)

Ma puteti ajuta, va rog, si pe mine? Am urmatoarea problema.
Am fost dat in judecata de catre asociatia de locatari pentru neplata intretinerii pentru 6 luni. Problema este ca in urma cu 7 ani am donat apartamentul fiicei mele care este plecata din tara. Din pacate administratorul nu a inregistrat acest contract de donatie iar actiunea introdusa acum de el este impotriva mea. Fiica mea urmeaza ca in luna decembrie sa vina in tara si v-a platii atunci toate sumele restanate, dar termenul de judecata este ceva mai devreme. Pot invoca lipsa calitatii procesuale in apararea mea? Sau ce altceva ma sfatuiti sa fac pentru a evita platirea taxelor de judecata? Multumesc mult