Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Pensia pentru un copil este in valoare de 25 %.....,chiar daca părintele care o plătește lucrează în străinătate , iar copilul și mama se afla in Ro ?Exista condiții în care acest procent poate fi diminuat. Întreb deoarece ma tem ca acești bani nu ar fi folosiți strict in interesul copilului....,fiind vorba de aproximativ 400 de euro .
Vă mulțumesc anticipat !
Procentul este de pana la 25% iar pensia poate fi stabilita și în natura, luptați-va pentru asta.
Cereți sa plătiți 150 EUR cash pentru cheltuielile Copilului și restul în natura, haine, alimente.
Amandoi părinții trebuie sa își întrețină copilul nu doar unul dintre ei. B
Procentul legal este de până la 1/4 din veniturile nete, indiferent unde sunt obținute. Suma de 400 euro nu este o sumă exagerat de mare în raport cu nevoile unui copil, astfel încât mi-e greu să cred că suma va fi diminuată de instanță. S-ar putea acest lucru doar în cazul în care se dovedește că debitorul obligației de întreținere (cel care plătește) are niște cheltuieli mari care îi creează dificultăți pentru întreținerea zilnică dacă ar fi obligat să plătească și pensia în sumă de 400 euro.
Adrian ALBU, Avocat
Daca realizați venituri de zeci de mii de euro lunar se putea pune problema ca un eventual procent de 25%ar excede nevoilor copilului iar restul de bani ar putea fi folosit de mama în scopuri personale.Pt suma achitată nu ar trebui să va faceti probleme .....
Aveti dreptate , atat timp cat sunt cheltuiti pentru copil .
Suma de 400 de euro este foarte mare. Amândoi părinții sunt obligați sa participe la întreținerea copilului întreținerea unui copil nu costa atât pe luna decât dacă merge la grădiniță particulara sau are nevoi speciale ceea ce nu cred ca e cazul.
În plus, pensia în natura nu înseamnă că minorul nu va primi ce ii trebuie. Iar mama, dacă intenționa sa folosească banii pentru copil nu ar trebui sa aibă nici o problema.
În plus, legiuitorul prevede clar ca prima opțiune pensia în natura.