Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Calcul aport capital social asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Calcul aport capital social asociati

Spuneti-mi va rog, la constituirea capitalului social de 200 lei, 20 parti sociale, 10 lei parte, in situatia in care sunt 3 asociati, cu 90%, 9% respectiv 1%, cum se calculeaza aportul la capitalul social. Aportul asociatului cu 1% este 1 parte (10lei), dar pentru ceilalti asociati care sunt partile sociale ale aportului fiecaruia la capital?
Multumesc mult.
1% din 200 lei reprezintă suma de 2 lei, iar o parte socială este 10 lei. Capitalul social trebuie să fie de minim 1000 lei pentru a obține procentul de 1% (1 parte socială x 10 lei).
Adrian ALBU, Avocat
Buna ziua,
La capitalul social de 200 lei, sumele pentru procentele mentionate de dvs sunt:
180 lei (90%), 18 lei ( 9%) si 2 lei (1%).
Conform art. 11 din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale: Capitalul social al unei societăți cu răspundere limitată nu poate fi mai mic de 200 lei și se divide în părți sociale egale, care nu pot fi mai mici de 10 lei.

Audit Vic Cont a scris:

Buna ziua,
La capitalul social de 200 lei, sumele pentru procentele mentionate de dvs sunt:
180 lei (90%), 18 lei ( 9%) si 2 lei (1%).

Rugamintea mea este sa ma ajutati in calculul aportului la capitalul social, al fiecarui asociat, in conditiile in care capitalul social este 200 lei, 20 de parti sociale, 10 lei partea.
Asa cum spuneam cei 3 asociati au 90%, 9%, respectiv 1%.
Pentru ca o parte sociala nu poate fi mai mica de 10 lei, aportul asociatului cu 1% va fi 1 parte(10lei). Dar pentru ceilalti asociati cum calculez?
Vazusem pe un alt act constitutiv(care a fost completat la Registrul Comertului) in felul urmator:
capital social 200lei, 20 parti,10 lei parte, procentele asociatilor erau 90%, 8%, 1% si 1%, iar aportul era de 14 parti(140 lei),4 parti(40 lei) , 1 parte(10 lei) si 1 parte(10 lei).
Nu reusesc sa imi dau seama care este modul de calcul.
Dar raportandu-ma la exemplul dat (cu 4 asociati), este corect ca in cazul meu sa fie asa:
90% -14 parti(140 lei), 9% -5parti(50 lei) si 1% - 1 parte(10lei). Am ajuns la impartirea asta prin eliminarea unuia din asociatii cu 1% (din exemplul dat) si adaugarea partii sociale la asociatul care in cazul meu are 9% (cu 1% mai mult decat in exemplul mentionat, unde asociatului are 8%).

Sfedu, utilizator
Puteți să stabliți părțile sociale după valorile pe care le-ați spus. 140 lei, 50 lei și 10 lei, dar la aceste valori cotele vor fi următoarele: 140 lei (70%); 50 lei (25%) și 10 lei (5%), nicidecum 90%, 9% și 1%.
Cotele pe care le doriți pot să fie stabilite doar cu un capital social de minim 1000 lei, în care cota de 90% = 900 lei; 9% = 90 lei și 1% = 10 lei.