avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale parti sociale srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

parti sociale srl

infiintare societate srl cu 2 asociati. Dispun impreuna de 200 ron pt. capitalul social. Doresc sa detina 51, respectiv 49 din partile sociale. Cum se impart si cati bani se varsa la banca de catre fiecare? Multumesc.:O
Cel mai recent răspuns: mvio79 , utilizator 14:05, 17 Septembrie 2013
Un capital de 200 ron = 20 parti sociale..
Asociatul cu 51% va avea 11 parti sociale si va trebui sa verse in banca 110 ron, iar asociatul cu 49% va avea 9 parti sociale si va varsa suma de 90 Ron.
Multumesc, desi aritmetic tot nu mi se pare corect
#-o asta e aritmetica! ce alta aritmetica cunoasteti ??
La 200 ron nu pot sa detina un asociat 49 parti sociale si celalalt 51 parti sociale. Motivul este foarte simplu - o parte sociala la SRL nu poate fi mai mica de 10 ron( art. 11 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale) Este realizabila imparteala numai in situatia in care capitalul social ar fi de cel putin 1000 ron.
Multumesc, la o astfel de imparteala ma refeream. In acest mod , un asociat poate detine 49 parti sociale- 490 ron, iar al doilea 51 parti sociale- 510 ron. Ce explica d-na mediator poate merge la vreo mediere dar nu cred ca la registrul comertului

Alte discuții în legătură

Cesiune part sociale florry21 florry21 Vreau sa cumpar o societate, care nu are datorii. Pregatirea actelor a celor doua etape de cesiune, le fac eu. Ei sunt 2 asociati care unul detine 55% si ... (vezi toată discuția)
Calcul aport capital social asociati Sfedu Sfedu Spuneti-mi va rog, la constituirea capitalului social de 200 lei, 20 parti sociale, 10 lei parte, in situatia in care sunt 3 asociati, cu 90%, 9% respectiv 1%, ... (vezi toată discuția)
Procente participare celeonora celeonora Buna seara , daca majorez capitalul social cu 100ron ( de la 200) prin intrarea unui nou asociat , asta inseamna ca asociatul nou va detine 10 parti sociale ... (vezi toată discuția)