Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale parti sociale srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

parti sociale srl

infiintare societate srl cu 2 asociati. Dispun impreuna de 200 ron pt. capitalul social. Doresc sa detina 51, respectiv 49 din partile sociale. Cum se impart si cati bani se varsa la banca de catre fiecare? Multumesc.:O
In conditiile in care capitalul social = 200 lei =>

110 lei -> 55 % din totalul capitalului social
90 lei -> 45 %
Da, Loredana_84 a evidentiat corect structura capitalului social. La 200 ron - 20 parti sociale nu ai cum din punct de vedere legal sa imparti la 51% si 49% in conditiile in care o parte sociala are cel putin 10 lei. Pentru a obtine procentele mentionate, capitalul social trebuie sa aiba minimum 1000 ron. Nu impiedica nimic insa ca desi participatia la capitalul social sa fie 55%-45%. participatia la beneficii si la pierderi sa fie 51%-49% daca asociatii prevad in actul constitutiv acest lucru.
doamna mediator va calculat procentual referindu-se strict la suma de 200 ron, pe care dvs ati precizat ca ati dispus-o impreuna cu asociatul dvs.Dvs nu atu intrebat ce suma trebuie sa dispuneti la capitalul social pt a ajunge sa detina un asociat 51 parti sociale iar celalalt 49... deci artitmetica doamnei cred ca a fost corecta....:-/, doar ca avand in vedere suma de min 10 ron pt o parte sociala, s-ar cuveni 55 % = 110 ron=11 parti sociale si 45 %= 90ron = 9 parti sociale
mvio79, utilizator