Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Apel nefondat la 112
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Apel nefondat la 112

Are poliția dreptul de a intra într-o proprietate privată fără să se legitimeze?

Azi cineva din sat a sunat la 112 că la mine acasă se află o persoană care eu am bătuto,,fapt dovedit fals , confirmand și persoana in cauză că nu este adevărat, și că eu aș fi amenințat cu toporul o persoană din sat ,nu sa dovedit nici acest lucru,deoarece persoana cd are a făcut apelul la 112 este soția presupusei persoanei care nu a fost de față,a venit poliția la poarta mea 6 organe de poliție care 4 purta mască și doi nu,

unu dintre ce-i doi mi-a zis să deschid poarta deoarece sunt de la poliție fără nici macar unu să se legitimeze, mi-a zis că hainele lor dovedește că sunt polițiști,, mi-au cerut să mă legetimez și să îi las să între în curte am refuzat,deoarece nici în prezent nu nustiu cine ierau ei pentru că nu mi-au spus,

mi-au dat cu spreiul in ochii și au intrat forțat în curtea casei mele mai pus culcat și mi-a pus gluga de la geaca mea in cap și sau urcat peste mine nemai putind respira din cauza glugi de la geacă mi-au pus cătușele,lovindu-mă cu picioarele la corp și unu din ei mi-au pus piciorul pe cap să nu pot respira,

am avut dreptate în cazul acesta cerindule să se legitimeze și să-și pună mască că să între în curtea mea?
Manuela Rășină, administrator
Daca politistii erau in uniforma, atunci nu aveau si obligatia sa va arate si legitimatia.
Cat priveste intrarea in curte, aceasta este legala, atata vreme cat situatia o impunea.
Si au voie sa te omoare in casa ta, pe proprietatea ta nu? Trebuia sa se prezinte si sa spuna din ce cauza a venit. Nu cred ca daca nu avea nimic de ascuns nu le lasa sa intre. Politistii nu mai stie vorbi frumos. Romania e o tara de..... Stiti voi

trandafir2 a scris:

Daca politistii erau in uniforma, atunci nu aveau si obligatia sa va arate si legitimatia.
Cat priveste intrarea in curte, aceasta este legala, atata vreme cat situatia o impunea.

Nu au voie sa te omoare in casa ta, au doar voie sa intre si sa te imobilizeze si sa te duca la sectie.
Nu trebuia sa se prezinte, atata vreme cat era pusa in pericol viata/sanatatea/integritatea fizica a unei persoane.
Unii din ei vorbesc frumos, altii atunci cand actioneaza nu mai vorbesc frumos, pentru ca asa este procedura, adica tactica de interventie. Oricum, nu are nimeni nimic personal cu altcineva.
Romania e tara in care ne-am nascut noi, romanii. Sa vedeti cum e in america.