Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine are această obligație de serviciu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine are această obligație de serviciu ?

Hristos a înviat !
Săptămâna viitoare se împlinește termenul la care trebuie să se radieze o sancțiune disciplinară pentru un angajat.
Vă rog frumos să îmi dați un sfat:
- cine are obligaţia de serviciu ca să urmărească împlinirea termenului de radiere ?
Angajatul de la Resurse umane ? sau juristul ?
- care dintre cei 2 trebuie să facă Referatul de sesizare pentru radierea sancțiunii, către directorul instituției ?
oanaportar, utilizator
In fisa postului trebuie sa fie mentionat cine si cum ....

In general, opinia mea este ca, R.U. trebuie sa constate ca s-a implinit termenul de radiere a sanctiunii.
Potrivit art.248 alin.3 din Codul muncii:
Sanctiunea disciplinara se radiaza de drept
in termen de 12 luni de la aplicare,
daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen.

Vă rog frumos să mă lămuriți:
1. - ce înseamnă că o sanctiune disciplinară se radiaza de drept ?

Se mai spune că:
Radierea sanctiunilor disciplinare se constata prin decizie a angajatorului
emisa in forma scrisa.

2. - dacă nici R.U. și nici juristul nu a depistat
că la un angajat s-a împlinit termenul de 12 luni
și trebuia radiată sanctiunea disciplinară,
și nu s-a emis Decizie de radiere,
cum se procedează ?
1, In speta, ar insemna ca sanctiunea disciplinara se sterge ... Intr-adevra, daca s-au implinit 12 luni de la aplicare , atunci radierea se constata prin decizie a angajatorului
emisa in forma scrisa.

2. Se va emite acum acea decizzie.
Vă mulțumim din suflet pentru sfaturi !