Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc maternal

Buna ziua, pe perioada stării de urgență, concediile de risc maternal nu au necesitat viza medicului de medicina muncii. Cum se va proceda pentru luna mai, având în vedere că starea de urgență încetează din data de 15, iar medicul de familie a eliberat concediul, la inceputul lunii mai? Va fi nevoie de viza de la medicina muncii? Multumesc. Gabriela
Urmează să se reglementeze, probabil, tot printr-o Ordonanță, în cazul în care se instituie starea de alertă. În funcție de ce va prevedea noua reglemetare legală veți acționa, iar dacă aveți dubii e cel mai bine să-i întrebați pe medii respectivi - cel de medicina muncii, prin intermediul angajatorului dumneavoastră.