Forum Discuţii juridice Executare silită Reducere pensie de intretinere - modalitate de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Reducere pensie de intretinere - modalitate de executare sentinta civila

Buna ziua!

Am rugamintea sa imi acordati sprijin la urmatoarea speta:

A. Am poprire pe venitul lunar (pensie intretinere) in curs de desfasurare, de 1/4 pentru primul copil, care locuieste cu mama acestuia;

B. In luna octombrie 2019 mi s-a nascut al doilea copil din actuala casatorie si am introdus o cerere de reducere a pensiei de intretinere pentru primul copil de la 1/4 la 1/6 care s-a si admis;

C. De la data introducerii cererii de redeucere si pana in prezent, cand astept sa mi se comunice sentinta de reducere pensie de intretinere, prin poprire, mi s-a oprit lunar o suma in plus, reprezentand diferenta de la 1/4 la 1/6;

Intrebarea mea ar fi... care este calea cea mai sigura dar si admisibila din punct de vedere legal de punere in executare a titlului reprezentat de sentinta de reducere a pensiei de intretinere? Ma intereseaza atat reducerea popririi actuale la angajator de la 1/4 la 1/6 cat si recuperarea sumei achitate in plus.

1. Pot cere direct executorului judecatoresc care a deschis dosarul de poprire sa ceara reducerea cuantumului popririi la angajator si in acelasi timp, conform Art. 645, alin.2 - Noul Cod de Procedură Civilă Drepturile părţilor Participanţii la executarea silită, sa cer "compensaţia legală dintre creanţa prevăzută în titlul a cărui executare s-a cerut împotriva sa şi creanţa pe care el o opune pe baza unui alt titlu executoriu."?

2. Trebuie sa merg la un alt executor si sa cer executarea noului titlu reprezentat de sentinta de reducere cuantum pensie de intretinere de la data inaintarii cererii la instanta?

3. Trebuie sa urmez calea contestatiei la executare?

4. Alta varianta?

Multumesc anticipat!

AdrianSA, utilizator
Buna seara,
Solicitati de la arhiva instantei sa vi se comunice sentinta daca s-a motivat.
Dupa 30 de zile, daca nu este atacata de partea adversa, o legalizati si apoi faceti un calcul cat ati platit in plus si diminuati pensia astfel incat sa ajungeti, in cateva luni, la valoarea reala si sa si recuperati ce ati dat in plus.
Discutati inainte cu executorul si poate gasiti alta solutie mai buna.
Buna seara,

Sentinta este Executorie - apare deja in Dosarul Electronic; probabil in baza Art. 448, alin.1, pct.4:

(1) Hotărârile primei instanţe sunt executorii de drept când au ca obiect:

4. rente ori sume datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii, precum şi pensii acordate în cadrul asigurărilor sociale;

De redus nu o pot reduce eu, find aplicata o poprire pe venitul meu lunar.
AdrianSA, utilizator
Ati primit sentinta acasa?
Daca da atunci o legalizati daca au trecut 30 de zile de la data postei sau dupa implinirea acestui termen!
Dupa ce o legalizati discutati cu executorul.
Pana nu aveti sentinta SCRISA trimisa acasa prin posta, nu aveti ce discuta cu executorul.
De ce este musai sa fie legalizata daca este Executorie? Se stie ca legalizata se poate primi doar dupa apel sau dupa cele 30 de zile de la comunicare si neapelare. Nu este de ajuns sa fie "Conform cu originalul", fiind vorba de pensie de intretinere (Art. 448, alin.1, pct.4) ?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Ati primit sentinta acasa?
Daca da atunci o legalizati daca au trecut 30 de zile de la data postei sau dupa implinirea acestui termen!
Dupa ce o legalizati discutati cu executorul.
Pana nu aveti sentinta SCRISA trimisa acasa prin posta, nu aveti ce discuta cu executorul.

AdrianSA, utilizator
Reiterez intrebarea initiala.
Multumesc!

AdrianSA a scris:

Buna ziua!

Am rugamintea sa imi acordati sprijin la urmatoarea speta:

A. Am poprire pe venitul lunar (pensie intretinere) in curs de desfasurare, de 1/4 pentru primul copil, care locuieste cu mama acestuia;

B. In luna octombrie 2019 mi s-a nascut al doilea copil din actuala casatorie si am introdus o cerere de reducere a pensiei de intretinere pentru primul copil de la 1/4 la 1/6 care s-a si admis;

C. De la data introducerii cererii de redeucere si pana in prezent, cand astept sa mi se comunice sentinta de reducere pensie de intretinere, prin poprire, mi s-a oprit lunar o suma in plus, reprezentand diferenta de la 1/4 la 1/6;

Intrebarea mea ar fi... care este calea cea mai sigura dar si admisibila din punct de vedere legal de punere in executare a titlului reprezentat de sentinta de reducere a pensiei de intretinere? Ma intereseaza atat reducerea popririi actuale la angajator de la 1/4 la 1/6 cat si recuperarea sumei achitate in plus.

1. Pot cere direct executorului judecatoresc care a deschis dosarul de poprire sa ceara reducerea cuantumului popririi la angajator si in acelasi timp, conform Art. 645, alin.2 - Noul Cod de Procedură Civilă Drepturile părţilor Participanţii la executarea silită, sa cer "compensaţia legală dintre creanţa prevăzută în titlul a cărui executare s-a cerut împotriva sa şi creanţa pe care el o opune pe baza unui alt titlu executoriu."?

2. Trebuie sa merg la un alt executor si sa cer executarea noului titlu reprezentat de sentinta de reducere cuantum pensie de intretinere de la data inaintarii cererii la instanta?

3. Trebuie sa urmez calea contestatiei la executare?

4. Alta varianta?

Multumesc anticipat!