Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program de vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program de vizita minor

Buna ziua. Sunt tatal unei fetite de 3 ani si 6 luni, incredintata mamei ei spre crestere si educare.
In ultma vreme fetita si-a manifestat tot mai des dorinta de a sta mai mult la mine, chiar si de fata cu mama ei. In acest moment programul de vizita este bilunar de sambata ora 10 pana duminica ora 16, si in fiecare miercuri cate 3 ore. Am rugat-o pe fosta sotie daca se poate sa o iau pe cea mica de vinerea dupaamiaza de la ora 18 pana duminica seara la ora 19. Fosta sotie mi-a spus ca in nici un caz nu este de acord, si intuind ca ma voi adresa instantei, a inceput sa-i spuna fetitei ca ' tati vrea sa te ia de tot de langa mine ' . Reactia fetitei a fost aceea ca ' mami minte ' .
Este indicat sa introduc acum o actiune in instanta pentru marirea programului de vizita ? Ce argumente mi-ar trebui pentru a solicita aceasta modificare ?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cele afirmate le pot dovedi cu martori, dar as vrea sa nu le folosesc in instanta, pentru ca nu vreau ca fetita mea sa fie abuzata psihic de catre mama ei, sau cine stie ce altceva i-ar mai putea face.O metoda ' eleganta' nu exista ? Trebuie neaparat sa ne spalam rufele murdare in fata instantei si sa implicam iar prietenii ? Nu as vrea sa-i chem iar pe nasii fetitei ca martori, deoarece in cei doi ani care au trecut de la divort, acestia (nasii) nu au vazut fetita decat in prezenta mea.
Ce inseamna conciliere facuta oficial ?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Daca cer modificarea programului, pot pierde cele 3 ore de miercuri cand o pot vizita pe fetita ?
cmadrian1, utilizator
Este mai mult decat indicat sa introduceti acum o actiune in instanta , prin care sa solicitati prelungirea programului de vizitare minor , pentru ca fetita s-a marit , iar nevoile ei afective sunt altele in acest moment .

buna ziua
da, puteti solicita instantei modificarea programuui de vizitarre al minorei o data cu modificarea situatiei de fapt si inaintarea in virsta a minorei ,dar trebuie sa si dovediti cele afirmate cu martori ....
Dar o notificare la o conciliere, facuta oficial, ati incercat? Ca nu vad rostul iar sa va judecati, poate mai bine ar fi sa-i aratati mamei intr-o notificare care sunt argumentele dv., textele de lege, dorinta copilului si sa-i spuneti ca nu are rost sa va mai judecati, sa mai cheltuiti bani, timp si nervi...
Ca mai bine e de comun acord...

Cine stie, poate ca ajungeti la o intelegere.
daca mama nu e de acord nu cred ca veti rezolva nimic nici prin mediere...decat ca veti cheltui niste bani.
Actiunile se bazeaza pe cotradictorilitate, prin urmare, nu exista posibilitate litigioaso-amiabila.Daca va intelegeti nu mai are rost sa mergeti in instanta.Daca nu trebuie sa promovati actiune in restabilirea programului de vizitare minor.ca sa aveti castig de cauza tebuie sa administrati probe.minora nu va fi audiata, e prea mica, iar dvs. puteti fi reprezentat de avocat.
Concilierea e o modalitate facultativa prin care partile incearca sa ajunga la o intelegere amiabila.Daca una din parti nu e de acord nu mai are rost.Nimeni nu poate fi obligat la conciliere.
Se pot recupera ca si cheltuieli de judecata... Si daca o parte nu e de acord se poate folosi acest lucru impotriva ei. Dovada de convocare si lipsa ei la conciliere...
E o rea-credinta.
Se poate afla parerea copilului de catre un psiholog de la Directie, e nevoie numai de o plangere ca mama influienteaza copilul. Nu costa nimic.
Si daca nu exista vreo influientare, ce rau ii poate face unui copil o supraveghere psihologica?