avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... angajare cu jumatate de norma a consilierului juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

angajare cu jumatate de norma a consilierului juridic

Buna Ziua,
Spuneti-mi va rog, pentru angajarea cu jumatate de norma ca si consilier juridic sistemul de salarizare la grila va fi la procent 2, sau poate fi la minimul pe economie?
Patronul care vrea sa ma angajeze, a zis ca imi da jumatate din minimul pe economie la jumatate de norma.
Eu sunt tentat sa merg si asa, fiind debutant si vrand sa capat experienta, poate pe parcurs gasesc ceva mai bun.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: bcfbmv , utilizator 09:19, 15 Decembrie 2009
Buna ziua.

Salariul minim este stipulat pentru program intreg.
La program de jumatate de norma, se poate merge pe salariul minim sau pe jumatatea acestuia, in functie de ceea ce negociati.

O zi buna.
Patronul care vrea sa ma angajeze, a zis ca imi da jumatate din minimul pe economie la jumatate de norma.

Sunteti pe pilonul 2 :
600 x 2 = 1200 lei / luna
1200 / 2 = 600 la 4 ore
300 lei ( jumatate din minimul pe ec ) obtineti la un program de 2 ore
El e angajator si el are "painea si cutitul in mana" (daca zic nu, nu ma angajeaza) , eu sunt neexperimentat (in materie juridica) si vreau sa-mi exercit meseria, chit ca la inceput castig mai putin. Cu timpul voi putea sa-mi impun punctul de vedere sau voi gasi altceva mai bun.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu girbeaionicavioleta girbeaionicavioleta Ce salariu se poate acorda unui consilier juridic angajat la o societate comerciala cu jumatate de norma ? Dar pentru norma intreaga? (vezi toată discuția)
Pentru ce perioada sunt consilier juridic debutant? Ela_Cj Ela_Cj Buna ziua tuturor,sunt consilier jurdic la o primarie din 05.01.2009. Am fost incadrata ca si consilier juridic debutant cu mirificul salariu brut de 578 lei. ... (vezi toată discuția)
Salariul minim pe economie lylyanac lylyanac Buna dimineata. Am o nedumerire si sper sa ma puteti ajuta. Daca am salariul minim pe economie adica 1275 cat este acum si norma partiala de 6 ore/zi,120h/luna ... (vezi toată discuția)