Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... angajare cu jumatate de norma a consilierului juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

angajare cu jumatate de norma a consilierului juridic

Buna Ziua,
Spuneti-mi va rog, pentru angajarea cu jumatate de norma ca si consilier juridic sistemul de salarizare la grila va fi la procent 2, sau poate fi la minimul pe economie?
Patronul care vrea sa ma angajeze, a zis ca imi da jumatate din minimul pe economie la jumatate de norma.
Eu sunt tentat sa merg si asa, fiind debutant si vrand sa capat experienta, poate pe parcurs gasesc ceva mai bun.
Va multumesc.
Buna ziua.

Salariul minim este stipulat pentru program intreg.
La program de jumatate de norma, se poate merge pe salariul minim sau pe jumatatea acestuia, in functie de ceea ce negociati.

O zi buna.
Patronul care vrea sa ma angajeze, a zis ca imi da jumatate din minimul pe economie la jumatate de norma.

Sunteti pe pilonul 2 :
600 x 2 = 1200 lei / luna
1200 / 2 = 600 la 4 ore
300 lei ( jumatate din minimul pe ec ) obtineti la un program de 2 ore
El e angajator si el are "painea si cutitul in mana" (daca zic nu, nu ma angajeaza) , eu sunt neexperimentat (in materie juridica) si vreau sa-mi exercit meseria, chit ca la inceput castig mai putin. Cu timpul voi putea sa-mi impun punctul de vedere sau voi gasi altceva mai bun.
Va multumesc.