Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Continuare activitate dupa implinirea varstei de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Continuare activitate dupa implinirea varstei de pensionare

Bună ziua!
Un angajat dîntr-o institutie publică, bărbat, va împlini cumulativ vârsta de pensionare și stagiul de cotizare în iulie 2020. Dacă nu dorește să iasă la pensie ci să își continue activitatea, poate face asta în baza art.56 al.4 din Codul Muncii?
Dacă da, cum se procedează? va continua în baza aceluiași contract?
Potrivit textului de lege, pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.

Activitatea va continua in baza aceluiasi c.i.m.
Multumesc frumos!
De la compartimentul normare-salarizare ni s-a spus că la data împlinirii cumulative a vârstei si a stagiului de cotizare, tb să ii încetăm c.i.m.-ul.
Dar art.56 al.4 din Codul Muncii se aplică în toate domeniile de activitate, nu?
Doar că angajatorul poate fi de acord sau nu cu cererea salariatului.
Eu așa înțeleg...
alina75, utilizator
art.56 alin.4 din Codul Muncii se aplică în toate domeniile de activitate. Intr-adevar, legea mentioneaza expres "cu aprobarea angajatorului".
MUltumesc mult!!!!