Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nedumerire concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nedumerire concediu

Deoarece mi-a mai ramas o zi de concediu de odihna de anul trecut, firma mi-a bagat-o fara sa ma intrebe fix acum cand am fost in somaj tehnic(75%) din cauza Coronavirusului. Este corect sa poata baga zi de concediu cand suntem in 75? Daca nu, ce pot face deoarece sefii mi-au zis ca nu au ce face pentru ca ziua ramansese de anul trecut.
kenno18, utilizator
Buna seara,
Daca contractul dvs de munca este suspendat nu puteti pontata in CO. Doar daca va intrerupe suspendarea CIM si apoi dupa o zi il suspenda din nou. Pt ziua de CO trebuie sa fiti platita cel putin cu salariul de baza aferent unei zile de lucru de 8h.
Puteti sesiza ITM-ul.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.