avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depunere bilant anual sau declaratie de inactivitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depunere bilant anual sau declaratie de inactivitate

Am infiintat in 29.11.2019 o firma si pana la 31.12.2019 am creditat firma si am facut o singura achiztie in acea perioada: am cumparat un aparat necesar prestarii serviciilor noastre(ale firmei). Alte operatiuni nu au fost facute in luna decembrie a anului trecut.
Intrebarea mea este: trebuie de depus bilantul anual sau e destula declaratia de inactivitate?
Avocatul meu a zis ca in cazul acesta se poate depune declaratia de inactivitate si nu e nevoie de bilant anual, este corect? Legal, astel?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:48, 14 Mai 2020
Termenul de depunere al declaratiei de inactivitate (DI) a fost 28.02.2020. Ca urmare, va recomand depunerea bilantului, al carui termen s-a amanat pane pe 31.07.2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trebuie depus bilantul anual sau e suficienta declaratia de inactivitate? Ronny93 Ronny93 Am infiintat in 29.11.2019 un SRL si pana la 31.12.2019 am creditat firma si am facut o singura achiztie in acea perioada: am cumparat un aparat necesar ... (vezi toată discuția)
Declaratii obligatorii srl-d oanaa11 oanaa11 Buna, Am o firma infiintata in aprilie 2015 care nu are angajati si nu realizeaza venituri. Am depus trimestrial declaratia 100 si acum aflu ca trebuia ... (vezi toată discuția)
Firma in inactivitate Victor_Onofrei Victor_Onofrei Buna ziua, Am o firma in inactivitate de la infiintare (dec. 2013). 1. Legat de declararea situatiilor financiare, am fost informat gresit de un contabil ... (vezi toată discuția)