Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depunere bilant anual sau declaratie de inactivitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depunere bilant anual sau declaratie de inactivitate

Am infiintat in 29.11.2019 o firma si pana la 31.12.2019 am creditat firma si am facut o singura achiztie in acea perioada: am cumparat un aparat necesar prestarii serviciilor noastre(ale firmei). Alte operatiuni nu au fost facute in luna decembrie a anului trecut.
Intrebarea mea este: trebuie de depus bilantul anual sau e destula declaratia de inactivitate?
Avocatul meu a zis ca in cazul acesta se poate depune declaratia de inactivitate si nu e nevoie de bilant anual, este corect? Legal, astel?
Multumesc anticipat!
Termenul de depunere al declaratiei de inactivitate (DI) a fost 28.02.2020. Ca urmare, va recomand depunerea bilantului, al carui termen s-a amanat pane pe 31.07.2020.