Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trebuie depus bilantul anual sau e suficienta ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trebuie depus bilantul anual sau e suficienta declaratia de inactivitate?

Am infiintat in 29.11.2019 un SRL si pana la 31.12.2019 am creditat firma si am facut o singura achiztie in acea perioada: am cumparat un aparat necesar prestarii serviciilor noastre(ale firmei). Alte operatiuni nu au fost facute in luna Decembrie a anului trecut.
Intrebarea mea este: trebuie de depus bilantul anual sau e destula declaratia de inactivitate?
Avocatul meu a zis ca in cazul acesta se poate depune declaratia de inactivitate si nu e nevoie de bilant anual, este corect? Legal, astel?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Trebuie sa depuneti bilant contabil la 31.12.2019 in situatia prezentata de dvs, chiar daca nu ati avut venituri ( de multe ori lipsa unor venituri se considera - in mod eronat - lipsa de activitate ).
Multumesc de raspuns, asa am si facut, am depus bilantul.