avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trebuie depus bilantul anual sau e suficienta ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trebuie depus bilantul anual sau e suficienta declaratia de inactivitate?

Am infiintat in 29.11.2019 un SRL si pana la 31.12.2019 am creditat firma si am facut o singura achiztie in acea perioada: am cumparat un aparat necesar prestarii serviciilor noastre(ale firmei). Alte operatiuni nu au fost facute in luna Decembrie a anului trecut.
Intrebarea mea este: trebuie de depus bilantul anual sau e destula declaratia de inactivitate?
Avocatul meu a zis ca in cazul acesta se poate depune declaratia de inactivitate si nu e nevoie de bilant anual, este corect? Legal, astel?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Ronny93 , utilizator 13:57, 6 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Trebuie sa depuneti bilant contabil la 31.12.2019 in situatia prezentata de dvs, chiar daca nu ati avut venituri ( de multe ori lipsa unor venituri se considera - in mod eronat - lipsa de activitate ).
Multumesc de raspuns, asa am si facut, am depus bilantul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere bilant anual sau declaratie de inactivitate Ronny93 Ronny93 Am infiintat in 29.11.2019 o firma si pana la 31.12.2019 am creditat firma si am facut o singura achiztie in acea perioada: am cumparat un aparat necesar ... (vezi toată discuția)
Declaratii obligatorii srl-d oanaa11 oanaa11 Buna, Am o firma infiintata in aprilie 2015 care nu are angajati si nu realizeaza venituri. Am depus trimestrial declaratia 100 si acum aflu ca trebuia ... (vezi toată discuția)
Ce amenda ar fi? alegbob alegbob Buna ziua ! Am un SRL eșuat fără activitate , neplatitor de TVA din 2018. In 2019 a înregistrat niște cheltuieli pe o scurta perioada de timp cu ... (vezi toată discuția)