Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Model convocator adunare generala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Model convocator adunare generala

Buna seara,datorita problemelor din asociatia noastra ,lipsa presedinte,lipsa comitet executiv , primaria ne-a notificat sa facem o adunare generala .Intrebarea mea este, cum sa formulez legal anuntul convocator , pentru ca in cazul nostru trebuie sa ma leg de art 47 alin 3 litera b din legea 196/2018 nu? Nu imi permit sa fac o greseala in anuntul convocator pentru ca vrem sa inregistram la judecatorie CE si presedintele pe care o sa-l alegem .
Convocatorul trebuie sa fie astfel redactat incat sa contina toate elementele obligatorii pentru a fi legal,,logic si pe intelesul locatarilor
Convocatorul trebuie sa fie afisat la loc vizibil la avizierul condominiului sau scarilor componente cu 10 zile inainte de data tinerii adunarii generale
Pe langa convocator ,este necesar sa redactati un tabel cu toti membrii prroprietari care sa semneze individual tabelul
Pentru membrii proprietari care nu sunt prezenti in condominiu sa u nu pot semna personal tabelul convocator,este necesar sa le comunicati individual prin corespondenta postala cu mandat de confirmare

Model orientativ
Avand in vedere Legea nr 196/2018 privind înființarea, organizarea si funcționarea asociațiilor de proprietari,
-art. 47 alin. 1 (privind responsabilitatea si competentele de convocare a adunarii Generale Ordinare);
-art. 48 alin. 3 (privind responsabilitatea si competentele de convocare a adunarii Generale Extraordinare);
-art. 47 alin. 4 (privind modalitatea si termenul minim de înștiințare a convocării adunarilor Generale)

Adunarea Generala Ordinara
pentru data de XXX ora: XXX
cu următoarea

Ordine de zi

1. PREZENTARE RAPORTE ACTIVITATE
2. ANALIZA ŞI APROBAREA BUGETULUI DE VENITURI ŞI CHELTUIELI
3. STABILIREA FONDURILOR
4. PREZENTAREA SITUAŢIEI RESTANŢIERILOR DIN CADRUL ASOCIAŢIEI ŞI MĂSURILE LUATE
5. PROPUNERI SI DISCUTII

Nota: Ordinea de zi poate fi completata prin hotărârea Adunării Generale.

In cazul neîntrunirii cvorumului statutar, se reconvoacă noua Adunare Generala pentru data de XXXX ora: XXXX

Afișat azi: XXXX (termen legal – Legea 196/2018, Art.47, al. 4 - : minim 10 zile înaintea Adunării)

Buna ziua,
Pentru convocarea unei adunari generale a asociatiei de proprietari, daca se afiseaza convocatorul pe data de 14 ale lunii pentru sedinta din data de 24 ale lunii este considerat respectat termenul de 10 zile?
Multumesc!
NU !!!
@mira55, daca NU!!! de ce nu explicati de ce acest NU!!!
La noi, la as. de proprietari, este mai strict ca la sedintele Parlamentului, pe bune!
Simplu, matematica!