Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptie

am un baietel de 8 ani dintr-o relatie anterioara.eu m-am casatorit si vreau sa trec baiatul pe numele nou.sa-l infieze(adopte) sotul actual.mentionez ca tatal natural este de acord sa renunte definitiv la copil dar nu stiu ce trebuie sa fac.unde sa merg?prin judecatorie?ce acte trebuie?
Tribunalul e competent material a judeca o cauza privind adoptia .
1. initial va trebui sa va adresati Directiei de Protectie a Copilului din raza de domiciliu. aici se ia declaratie parintelui biologic, precum ca este de acord ca minorul sa fie adoptat .
2. actiune in instanta privind adoptia.